han Rôzne

Obľúbený rýchlik na trase Bratislava - Košice bude mať VYCHYTÁVKU: Maľby s kaviarňou! FOTO

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pri príležitosti 175. výročia železníc na Slovensku vypraví špeciálny vozeň s výstavou malieb.

Ilustračný obrázok k článku Obľúbený rýchlik na trase Bratislava - Košice bude mať VYCHYTÁVKU: Maľby s kaviarňou! FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Výstava bude pozostávať z desiatich obrazov z dielne slovenského výtvarníka Luka Brase umiestnených v spoločenskom vozni, ako aj dizajnového polepu vozňa, ktorý stvárňuje motívy výročia príchodu prvého parného vlaku na územie Slovenska. Spoločenský vozeň bude zároveň plniť funkciu bistro vozňa. V pondelok o tom informoval generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň.

Cestujúci budú môcť využiť pojazdnú kaviareň s výstavou obrazov v rýchlikoch Tatran, na trase medzi Bratislavou a Košicami, a to od 4. do 17. septembra.

„Sme priamou súčasťou zlúčenia ekologického cestovania spolu s kultúrnym zážitkom. Preto sme ani na chvíľu neváhali a Lukovi umožnili predviesť svoje diela na najfrekventova­nejšej linke z Bratislavy do Košíc a späť počas 13 dní,“ uviedol Koreň.

Sen sa stal realitou

Výtvarník uviedol, že vytvoriť umelecké dielo z vagóna patrilo medzi jeho sny, keďže často cestuje medzi Bratislavou a ateliérom v Dolnom Kubíne. Dodal, že pri použití aplikácie IlluStory, ktorú si budú môcť cestujúci stiahnuť priamo pri vozni prostredníctvom QR kódu, umelecké diela „ožijú“.

„Aplikácia oživuje umelecké diela v rozšírenej realite a ukazuje tak ich skryté príbehy,“ dodal Brase.

Luka Brase sa narodil v roku 1983 v Dolnom Kubíne. Študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Absolvoval 33 samostatných výstav v Nórsku, Belgicku, Holandsku, Rakúsku, Nemecku, Írsku, na Slovensku, vo Veľkej Británii, Maďarsku, Švajčiarsku, Iráne, Českej republike, USA, či Číne.

V roku 2012 boli jeho diela zaradené do viedenskej aukcie v Bank Austria Kunstforum, spoločne s osobnosťami ako Andy Warhol, Marc Chagall a Christo.

KLIKNITE aj na tieto články:

Špeciálne vozne rýchlika Tatran
5
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM