O krok bližšie k obmedzeniu hazardu v Bratislave. Rozhodnutie padne vo februári
Kontrola všetkých 136.139 odovzdaných podpisov pod petíciu za zákaz hazardu v meste sa skončila. Ukázala, že platných je 98.118 podpisov. Bude to stačiť?
O obmedzení hazardu v Bratislave rozhodnú mestskí poslanci na svojom februárovom zasadnutí. Informoval o tom primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal s tým, že sa ukončila kontrola všetkých 136.139 odovzdaných podpisov pod petíciu za zákaz hazardu v meste. „Kontrola ukázala, že máme platných 98.118 podpisov,“ priblížil primátor.
Stačí 15 percent
Na najbližšie zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré bude 16. februára, Nesrovnal predloží návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré by malo po jeho schválení obmedziť hazard v Bratislave. Na to, aby bola petícia úspešná, bolo potrebné najprv získať podpisy od 30 percent dospelých Bratislavčanov, čo je asi 106.000 obyvateľov.
Národná rada SR v novembri 2016 prijala novelu zákona o hazardných hrách, ktorou sa upravilo kvórum a v Košiciach i v Bratislave stačí, ak petíciu podpíše 15 percent obyvateľov nad 18 rokov.
Po schválení a vydaní VZN sa od dátumu jeho účinnosti nebudú podľa primátora vydávať nové licencie na prevádzkovanie hazardných hier na území hlavného mesta. „Licencie, ktoré boli udelené pred účinnosťou VZN, budú naďalej platné do doby skončenia ich platnosti,“ vysvetlil Nesrovnal.
Mesto musí vydať licenciu
Podľa zákona o hazardných hrách teraz Bratislava udelí individuálnu licenciu žiadateľovi, ktorý predloží úplnú žiadosť a preukáže splnenie podmienok ustanovených zákonom. „Ak prevádzkovateľ splní všetky zákonné podmienky, hlavné mesto mu individuálnu licenciu musí vydať. Bratislava i iné obce tak v boji s hazardom ťahajú za kratší koniec,“ tvrdí bratislavský magistrát.
Petíciu za zákaz hazardu v hlavnom meste spustil v máji 2015 primátor Nesrovnal a starostovia bratislavských mestských častí. Organizátori petície poukázali, že prevádzok s hazardnými hrami je v Bratislave viac ako lekární. Ako uviedli, v meste je 232 herní, 588 výherných prístrojov a 2177 videoherných automatov. Oproti tomu sa tu nachádza zhruba 219 lekární.
Zmiznuté podpisy
Petíciu, ktorú podporilo celkovo 136.139 obyvateľov, odovzdali v júni 2016 do podateľne magistrátu. V auguste 2016 bratislavská samospráva zistila, že jej chýba 3 039 z 8 018 hárkov z odovzdanej petície. Primátor toto zmiznutie doteraz nevysvetlil a odkazuje na orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa prípadom, po podaní trestného oznámenia zo strany primátora či niektorých poslancov, zaoberajú.
Asociácia zábavy a hier predpokladala, že Bratislava nevyzbierala dostatočné množstvo podpisov, teda 30 percent, ako pôvodne vyžadoval zákon a približne 106-tisíc podpisov mesto nemá. „Primátorovi však vyšla vyčkávacia taktika a tlak na vládu, aby sa zmenil zákon a znížilo sa kvórum pre Bratislavu na 15 percent, a tak môže realizovať zákaz hazardu. Podľa pôvodného zákona by to nebolo možné, lebo nemali dostatok podpisov,“ vysvetlila hovorkyňa asociácie Dominika Lukáčová.
Od začiatku podľa nej asociácia spochybňuje platnosť petície a formu, ako bola predložená, zozbieraná a čo bolo jej obsahom. „Máme právne analýzy, ktoré nám dávajú za pravdu a pôjdeme súdnou cestou,“ uviedla Lukáčová.