han Rôzne

PRVÝ na Slovensku: V nemocnici Bory budú onkopacientov liečiť inovatívnym prístrojom, FOTO

V bratislavskej nemocnici Bory budú pri liečbe onkologických pacientov využívať kybernetický nôž. Ide o robotický prístroj vhodný napríklad na ožarovanie malých nádorov v mozgu, pľúcach či v prostate.

Ilustračný obrázok k článku PRVÝ na Slovensku: V nemocnici Bory budú onkopacientov liečiť inovatívnym prístrojom, FOTO
4
Galéria

Využiť sa dá aj pri ožarovaní metastáz v pečeni, mozgu alebo v uzlinách. TASR o tom informovala marketingová špecialistka siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Bibiána Ovečková.

„Systém vie sledovať pozíciu nádoru počas ožarovania, reaguje na najmenšie pohyby pacienta, ktorý leží pri liečbe na stole. Kybernetický nôž používa rotujúce robotické rameno, ktoré sa pohybuje a ohýba okolo pacienta, aby zacielilo na nádory s vysokou presnosťou. Mimoriadna presnosť prístroja umožňuje používať veľmi vysoké dávky žiarenia,“ priblížila.

Prvý na Slovensku

Kybernetický nôž v nemocnici Bory je prvým na Slovensku. Môže sa využiť jednorazovo ako alternatíva k operačnému odstráneniu nádoru, ale aj ako opakované stereotaktické ožarovanie.

„Počet frakcií, respektíve opakovaní, je oveľa nižší ako pri klasickom ožarovaní, často až päťnásobne,“ doplnila Ovečková.

Nemocnica deklarovala, že prístrojom vie ročne liečiť 300 pacientov. Má ho zazmluvnený so súkromnými zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union. So štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou o tom rokuje. Spustenie kybernetického noža víta aj výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

KLIKNITE aj na tieto články:

Novinka v našom zdravotníctve, kybernetický nôž
4
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM