Nové Mesto sa stalo ďalšou mestskou časťou priateľskou k včelám
Cieľom projektu je vybudovať biokoridory pre včely, čmeliaky, motýle a iný hmyz. Nové Mesto prenajalo na tento účel pozemky v lokalite Teplická a na Junáckej ulici.
Bratislavské Nové Mesto je ďalšou mestskou časťou, ktorá sa zapája do projektu Mestské včely. Ide o projekt občianskeho združenia Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktorého cieľom je vybudovať vhodné biokoridory pre včely a iné opeľovače, napr. čmeliaky, motýle a iný hmyz. Miestna samospráva v tejto súvislosti prenajala združeniu niekoľko pozemkov v lokalite Teplická a v blízkosti miestneho úradu na Junáckej ulici.
Pribudnú kvety a byliny
„Projekt ponúka možnosť vzniku prírodných plôch pre včely a iné opeľovače. Kvitnúce plochy poskytujú potravu pre hmyz a zároveň pomáhajú zvyšovať množstvo zelene, ktorá pohlcuje prach, reguluje teplotu a zlepšuje klímu v meste,“ povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.
Prítomnosť včiel a iných opeľovačov totiž považuje do istej miery za ukazovateľ kvality životného prostredia v meste. Podobne vraj, ako prítomnosť rakov vo vode na Kuchajde, čo podľa starostu naznačuje, že jej kvalita sa za posledné roky zvýšila.
Prenajatie pozemkov občianskemu združeniu schválilo novomestské miestne zastupiteľstvo na svojom februárovom rokovaní. Pozemky sú zapožičané do konca júla, kedy dôjde k výsadbe rastlín. Následne sa o ne bude starať samotná mestská časť.
„Spoločne sme vytipovali plochy, ktoré budú od jari vysadené a udržiavané prírode blízkym spôsobom,“ uvádza združenie na svojej webovej stránke. Podľa manažérky projektu Zuzany Dovalovej by tak na Teplickej ulici mali na trávnikoch pribudnúť okrasné lúčne kvety, trávnaté plochy na Junáckej ulici obohatia aromatické byliny, drobné bobuľové ovocie a trvalky.
Zapoja sa školy aj Nadácia Cvernovka
„Veríme, že Račianske mýto doplnia kvety v časti trávnika, ktorý necháme v réžii prírody. To znamená, že ho nebudeme kosiť a vytvoríme tak priestor pre rozkvitnutie lúčnych kvetov, ktoré by to inak nestihli,“ dopĺňa Dovalová.
Opeľovačom by sa okrem toho mali venovať aj školy, do ktorých poputuje program o kompostovaní s dôrazom na ochranu pôdy. Spoluprácu na projekte prisľúbila aj Nadácia Cvernovka, ktorá vhodnou úpravou a údržbou zapojí svoj areál do podpory opeľovačov a pribudnúť by mohol aj čmelín.
Ide tak o ďalší environmentálny projekt, do ktorého sa mestská časť zapája. Už v minulosti napr. v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ) vznikla na Kramároch hniezdna veža so 120 hniezdnymi búdkami pre dážďovníky. Tieto vzácne vtáky dokážu zlikvidovať množstvo komárov, jeden pár údajne asi 20-tisíc za deň.