Nová ATRAKCIA v Bratislave: VIRTUÁLNA prechádzka po rímskom tábore vás prenesie do 3. storočia
Digitálnu podobu dostali veliteľské budovy, kasárne, sýpka, sklad a nemocnica, ktorými bol zabezpečený plynulý chod života v tábore.
Antická Gerulata v bratislavských Rusovciach otvorí 1. apríla novú sezónu. Tá prinesie aj interaktívny virtuálny 3D model, ktorý návštevníkom predstaví podobu tábora a civilnej osady v priebehu 3. – 4. storočia. Ponúkne virtuálnu prechádzku po tábore, informácie o živote obyvateľov i digitalizované archeologické nálezy.
„Prechádzka“ po tábore
„Myslím si, že takéto zážitky z vizualizovaných historických objektov v nás môžu vzbudiť hlbší záujem o históriu a podnietiť nás do ďalšieho bádania v našich dejinách,“ konštatuje manažérka projektu Magdaléna Kuchtová z Múzea mesta Bratislavy (MMB).
Pri návrhoch predpokladanej vizualizácie rímskeho vojenského tábora a priľahlej civilnej osady (vicus) vychádzal autorský tím z výsledkov archeologických výskumov.
Zohľadnené boli aj poznatky o iných rímskych táboroch na dunajskej časti Limes romanus.
Digitálnu podobu dostali veliteľské budovy (principia a praetoria), kasárne, sýpka, sklad a nemocnica, ktorými bol zabezpečený plynulý chod života v tábore. Model zároveň ponúkne možnosť detailne si prezrieť zdigitalizované najzaujímavejšie archeologické nálezy z Gerulaty.
Najväčšia výzva
„Pri tvorbe 3D rekonštrukcie toho, čo dnes nazývame Antická Gerulata, sme hľadali súlad medzi historickou vernosťou, príťažlivosťou pre publikum a technickými možnosťami. Po naštudovaní odborných zdrojov však ostalo stále veľa bielych miest,“ približuje autor 3D modelu a interaktívnej aplikácie Matej Novotný.
Práve vyplnenie tohto neznámeho priestoru autenticky a zároveň atraktívne bolo podľa neho najväčšou výzvou i zodpovednosťou.
Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia, ktorý múzeu poskytol dotáciu vo výške 20 000 eur.
Rímsky tábor (kastel) Gerulata, kedysi súčasť dunajskej časti Limes romanus, ochrannej línie Rímskej ríše, je jednou z najvýznamnejších expozícií MMB a od roku 2021 aj súčasť svetového dedičstva UNESCO.