Nina Táborská Rôzne

Nosiči batožín bez domova: Na Hlavnej stanici vám pomôžu s kufrom. Že nemajú domov, nezistíte

Od dnešného dňa pomáhajú na Hlavnej stanici siedmi nosiči batožín v štýlových uniformách. Neslávna bratislavská stanica tak má jedinečný projekt, ktorý pomáha cestujúcim i samotným bezdomovcom - alebo ako jeden z nosičov hovorí, bezbytovcom... Pozrite sa ako sa zmení železničná stanica.

Ilustračný obrázok k článku Nosiči batožín bez domova: Na Hlavnej stanici vám pomôžu s kufrom. Že nemajú domov, nezistíte
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk

Ľudia bez domova sú zvyčajne vnímaní v roli tých, ktorým treba pomôcť. Teraz sa situácia obráti. Predajcovia Notabene budú súčasťou riešenia problému, ktorý trápi mnohých návštevníkov Hlavnej stanice.

Nápad nosičov sa zrodil ešte pred rokom v hlave jednej z čitateliek časopisu Notabene. Občianske združenie Proti prúdu, ktoré je vydavateľom časopisu si povedalo, že tento projekt by sa mal rozhodne zrealizovať a po roku príprav sa dnes na bratislavskej Hlavnej stanici predstavilo sedem statočných, alebo sedem nosičov batožiny, ktorí budú pomáhať predovšetkým ženám a starším ľuďom s ťažkou batožinou.

Na novú prácu si musia zvyknúť

Na začiatok budú nosiči pracovať tri dni v týždni. Každý pondelok, stredu a v piatok v čase od deviatej hodiny ráno do jednej hodiny na obed. Každý, kto sa rozhodne ich služby využiť, tak môže urobiť zadarmo. Nosiči za svoju prácu dostávajú hodinovú mzdu.

„Vybrali sme menej frekventované časy, aby si naši nosiči zvykli na novú prácu. Čaká ich totiž neľahká úloha – rozbehnúť novú službu, získať si dôveru ľudí, naučiť sa oslovovať cestujúcich a riešiť problémové situácie či zvládnuť prípadné odmietnutie,“ uviedla Sandra Tordová, riaditeľka OZ Proti prúdu.

Ako nám vysvetlila, po čase budú nosiči dosadzovaný na rušnejšie prevádzky.

„K tejto ponuke som sa dostal prostredníctvom združenia. Predávam pre nich časopis. Prešiel som školením a beriem to ako výzvu a súčasne veľmi pozitívne riešenie, pretože sa môže človek odlžiť či už úplne alebo čiastočne,“ povedal nám najvýrečnejší z nosičov Mário.

„Zaškolovali nás aj tu na stanici. Hrali sme rôzne scénky, hrané situácie, nacvičovali sme si oslovenia, ako sa chovať v istých situáciách a ako sa nechovať,“ doplnil.

Pomoc s riešením dlhov

Aby združenie zvýšilo šance ľudí bez domova nájsť si stabilné zamestnanie, súčasťou projektu je aj pilotný program odlžovania. V rámci tohto programu budú nosičom zduplikované všetky peniaze, ktoré si odložia zo svojej mzdy na splatenie dlhov.

„Už asi dvanásť rokov bojujeme v organizácii s tým, ako pomôcť efektívne sa zbaviť dlhov našich ľudí bez domova. Každý z našich vybraných nosičov má dlh na zdravotnej poisťovni,“ povedal Peter Kadlečík, terénny sociálny pracovník z OZ Proti prúdu. O tom, aké ťažké je pre ľudí bez domova získať opäť pevnú pôdu pod nohami, sme sa s Petrom Kadlečíkom rozprávali aj na minulotýždňovej diskusii- Prečo sa nás bezdomovectvo tý­ka.

Kritériá výberu

„Výber bol sťažený. Mali sme taký filter, ktorý sme si nestanovili ani my, ale podmienky práce. Museli to byť totižto ľudia, ktorí sú schopní odniesť batožinu,“ doplnil Kadlečík. Nosiči tiež podľa jeho slov museli prejsť lekárskymi prehliadkami a to pre ľudí bez domova predstavuje náročný proces. „V tom je aj úskalie tohto projektu, vyberať len zo zdravých ľudí. So zdravotným poistením,“ dodal.

Ďalším kritériom výberu bola motivácia riešiť si dlhy. Mať záujem ísť do toho a oslovovať ľudí. „Od nikoho nečakáme, že to bude hneď vedieť. Preto prešli aj školením,“ hovoria zodpovední za projekt.

Nosičov budú viesť a podporovať sociálni pracovníci, ktorí im budú k dispozícii priamo na stanici. „Táto myšlienka nás nadchla, pretože sme si uvedomili, že práca nosiča prináša riešenie na dva problémy. Cestujúci získajú potrebnú pomoc a ľudia v núdzi prácu,“ dodala na záver Sandra Tordová.

Takto fungujú nosiči batožiny v praxi
1
Galéria
Nosiči batožín na Hlavnej stanici vám pomôžu s ťažkou batožinou
5
Galéria
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM