Nina Táborská Kultúra

Noc vonku, jedlo v uliciach Bratislavy, vianočné trhy aj najrôznejšie diskusie. Čo čaká Bratislavčanov tento pracovný týždeň?

Spríjemnite si pracovné dni programom, ktorý tento týždeň ponúka hlavné mesto svojim obyvateľom aj návštevníkom. Máte si z čoho vyberať!

Ilustračný obrázok k článku Noc vonku, jedlo v uliciach Bratislavy, vianočné trhy aj najrôznejšie diskusie. Čo čaká Bratislavčanov tento pracovný týždeň?
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk

Zimné kino v Berlinke: Vlna vs. breh

Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník. Stretli sa na začiatku 80. rokov ako slovenskí študenti fotografického odboru na pražskej FAMU a do umeleckej fotografie vniesli energiu, hravosť a nespútanú imagináciu, ktorá sa v ich tvorbe spájala najmä s postupmi inscenovanej fotografie. Vytvorili výnimočnú generáciu, ktorú kritici nazvali „Slovenskou novou vlnou“. Ich neprehliadnuteľné dielo dodnes ovplyvňuje vývoj fotografie v Čechách aj na Slovensku.

Martin Štrba vo svojom režijnom debute navštevuje a spovedá priateľov a umeleckých súputníkov, rekonštruujúc atmosféru doby, ktorá dala zrodiť fenoménu Slovenskej novej vlny. Čosi také sa udeje zriedka, o to vzácnejšie je, keď sa v rovnakom čase a na rovnakom mieste sa začne kumulovať a znásobovať tvorivá energia medzi ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné hodnoty a pohľad na svet. Vznikol netradičný dokument, ktorý formálne nasleduje invenciu, hravosť, inscenačné a výtvarné postupy fotografickej tvorby svojich aktérov.

Vlna vs. breh (SR / ČR, 2014, 88 min.), Réžia: Martin Štrba. Účinkujú: Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Peter Župník a ďalší. Viac v evente TU.

Pondelok / 19:00 / SNG – Slovenská národná galéria

Remember November 2015

Nadácia Milana Šimečku na počesť slobody a demokracie pripravila na nedeľu a pondelok zaujímavý program v súvislosti so septembrovými udalosťami. Viac o programe sa dozviete TU.

Nedeľa-Pondelok / Bratislava / Vstup voľný

Nové ploty v Starej tržnici

Spomienkové podujatie pri príležitosti výročia Novembra '89 v bratislavskej Starej tržnici. V súčasnej situácii v Európe sa niektoré spomienky začínajú prelínať s realitou. Nové ploty vznikajúce na južných hraniciach Európy sú v protiklade k strhávaniu plotov, ktoré kedysi tvorili železnú oponu. Mnohí v našej spoločnosti riešia dilemu – je symbolom slobody, za ktorú sme štrngali kľúčmi strážiť ploty z našej strany hranice pred náporom utečencov alebo pomáhať tým, ktorí vyčerpaní bez prístrešku stoja na opačnej strane plota? Viac o programe sa dozviete TU.

Pondelok – Utorok / Stará tržnica / 15:00 / Vstup voľný

Večer pre všímavých

Saténové Ruky, Tante Elze, Allstar Refjúdží Band, Ďuďovci a Potkan_FM, udeľovanie cien Biela vrana, Krst knihy Náš António o Antonovi Srholcovi, Literárny cirkus KK Bagalu a viaceré diskusie tvoria program tohtoročného Večera pre všímavých, ktorý je už tradičnou umeleckou a občianskou oslavou sedemnásteho novembra. Tentoraz v troch priestoroch – Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, Urban House a Kníhkupectve Martinus.sk. Viac sa dočítate TU.

Utorok / Bratislava / Vstup voľný

Ars Poetica 2015

OD utorka do nedele vás čaká aj 3. ročník Medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2015, na ktorom sa predstaví 21 popredných básnikov z celého radu krajín v spojení s originánym VJ-ingom, recitáciou pôvodných prekladov, koncertmi a špeciálnym filmovým programom. Pozrite si event.

Utorok – Sobota / Bratislava / Vstup voľný

Street Food Park vol. 3

Milovníci chutného a pouličného jedla máme pre vás dobré správy! Je tu ďalší Street Food Park a vy si opäť budete môcť vychutnať príjemnú atmosféru a pouličné jedlo na námestí pred Starou tržnicou. Pozrite si event na Facebooku TU.

Streda / Námestie pred Starou tržnicou / Vstup voľný

Noc vonku 2015

Noc Vonku je medzinárodná aktivita, ktorá sa tento rok v rovnaký večer koná v Bratislave a 17 českých mestách. Cieľom je verejne vyjadriť podporu ľuďom, ktorí prišli o svoje domovy, zoznámiť sa s problematikou života na ulici prostredníctvom diskusie Noc s Havranom, užiť si hudobný projekt od Divadlo bez domova a vyskúšať si na vlastnej koži, aké to je stráviť noc vonku počas mrazivej novembrovej noci. Prečítajte si viac TU.

Štvrtok / Hurbanovo námestie / 19:00 / Dobrovoľný príspevok

Vianočné trhy Bratislava – Hlavné námestie

Vianočné trhy majú v Bratislave dlhoročnú tradíciu a každoročne prilákajú množstvo Bratislavčanov, ale i návštevníkov mesta. Nielen vedenie Starého Mesta, ale aj magistrát sa rozhodol, že tohtoročné vianočné trhy by mali byť krajšie a zaujímavejšie a preto zavádza niekoľko noviniek. Okrem toho, že sa predĺži doba trvania trhov, obnoví a rozšíri sa aj počet vianočných stánkov, vianočné trhy sa rozšíria aj na Primaciálne námestie, predajcovia budú viazaní Kódexom trhovníka s dôrazom na kvalitu ponúkaného sortimentu a zmení sa i vizuál samotných stánkov. Prečítajte si viac v článku.

Piatok / Hviezdoslavovo námestie

Staromestská vianočná promenáda

Nové vedenie mestskej časti Staré Mesto sa rozhodlo zmeniť formát prehustených vianočných trhov na podujatie s názvom „Staromestská vianočná promenáda“. „Chceme vrátiť námestiu promenádny charakter. Bez bariér a pre všetkých ľudí. Nová koncepcia rozdelí námestie na viaceré časti a veríme, že si takto ľudia trhy vychutnajú oveľa viac,“ uviedol starosta Števčík. Presvedčiť sa o tom môžete na vlastné oči už tento piatok.

Piatok / Hviezdoslavovo námestie

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie