Nezabúdame: Na Slovensko prichádza Expres slobody
Na Námestí SNP sa 8. septembra zastaví Expres slobody. Ide o medzinárodnú kampaň, organizovanú Európskou sieťou Pamäť a Solidarita (European Network Remembrance and Solidarity).
V rámci nej bude 20 mladých historikov, novinárov a umelcov cestovať po stopách prelomového roku 1989 vo viacerých európskych krajinách.
Výprava sa začala 30. augusta v poľskom meste Gdansk, kde sa vytvorila počas totality Solidarita na čele s Lechom Walesom. Účastníci Expresu postupne navštívia Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Českú republiku a Nemecko. Ich cesta sa skončí 13. septembra v Berlíne.
Súčasťou programu je outdoorová výstava Cesty k roku 1989 – roku zmeny. Východná a stredná Európa 1939 – 1989. V rámci nej sa predstavia dobové fotografie, ktoré zadokumentovali pád komunizmu v krajinách bývalého sovietskeho bloku.
Prezentácie v mnohých mestách
Prvé prezentácie sa uskutočnia v októbri a v novembri, postupne v mestách Berlín, Budapešť a Varšava. Virtuálna verzia výstavy bude k dispozícii na webovej stránke kampane www.freedomexpress.enrs.eu. V roku 2015 by mala výstava zavítať aj na Slovensko.
Členovia posádky Expresu podebatujú v Bratislave s jedným z lídrov Nežnej revolúcie Jánom Budajom. Stretnú sa aj s poprednými slovenskými výtvarníkmi Rudolfom Sikorom, Jozefom Jankovičom a Miroslavom Cipárom v bratislavskej Umelke, kde v roku 1989 spomenutí umelci pomáhali zakladať hnutie Verejnosť proti násiliu.
Uskutoční aj workshop s umelcom Michalom Murínom.
Dôležitosť stretnutí a rozhovorov
„Táto cesta je dôležitá, pretože nám pripomína udalosti, ktoré sa stali v roku 1989. Výsledkom toho projektu by malo byť poznanie, že krajiny strednej a východnej Európy boli kľúčom k zmenám a stále zostávajú kľúčové,“ povedal Dariusz Rosiak, poľský spisovateľ a novinár, ktorý bude cestovať so skupinou ako koordinátor.
Počas návštev najdôležitejších miest, v ktorých nastali v roku 1989 prelomové dejinné zlomy, sa budú mladí ľudia zúčastňovať workshopov a rôznych podujatí. Program zahŕňa medziiným otvorenie Európskeho centra Solidarity v Gdansku a stretnutia s aktérmi historických udalostí. Okrem spomenutého stretnutia v Bratislave s Jánom Budajom, sa účastníci Expresu stretnú s duchovným vodcom rumunskej revolúcie v roku 1989 László Tőkésom, ale aj s členmi legendárnej hudobnej skupiny v Československu Plastic People of the Universe.
Zloženie výpravy
20 členov výpravy pochádza z 10 štátov. Sú medzi nimi štyria ľudia z Nemecka, traja zástupcovia Českej republiky a Poľska, dvaja Slováci, Rumuni a Ukrajinci a po jednom zástupcovi Kostariky, Maďarska, Moldavska a Veľkej Británie. Sú to absolventi filozofie, žurnalistiky, sociológie, politických vied, informatiky a umeleckých škôl.
Každý, kto sa o projekt zaujíma, môže prostredníctvom blogu a webovej stránky www.freedomexpress.enrs.eu sledovať cestu týchto mladých ľudí.
Za zmienku stojí aj to, že Ústav pamäti národa, ako člen Európskej siete Pamäť a Solidarita, je partnerom a organizátorom slovenskej časti programu kampane.