Bratislava otvorí brány najlepším neprofesionálnym umelcom Slovenska

Počas štyroch dní sa v Starom Meste predstavia najlepší neprofesionálni umelci z celého Slovenska. Pripravený je aj bohatý program.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava otvorí brány najlepším neprofesionálnym umelcom Slovenska

Hlavným poslaním pilotného ročníka Dní neprofesionálneho umenia TvorBA 2018 je vzájomná inšpirácia neprofesionálnych umelcov a prezentácia rôznorodého neprofesionálneho umenia širokej verejnosti. Festival zavíta do priestorov V-klubu, Národného osvetového centra, Univerzitnej knižnice v Bratislave, Divadla Malá scéna STU, Kina Lumiere, Kafehaus Lumiere a Kostola Zvestovania Pána. Bude sa konať 11. až 14. októbra 2018.

Bohatá programová ponuka

Počas štyroch dní sa v Starom Meste predstavia víťazi celoštátnych súťaží vyhlasovaných Národným osvetovým centrom. Bohatá programová ponuka festivalu prinesie verejnosti koncerty, divadelné a folklórne predstavenia, projekcie súčasných aj archívnych filmov, výstavy fotografií a výtvarnej tvorby, recitačné vystúpenia, tvorivé dielne či workshopy, ale aj medzinárodný odborný seminár. Vyvrcholením festivalu TvorBA 2018 bude nedeľný galaprogram v priestoroch Divadla Malá scéna STU o 14:00 hod.

Festival TvorBA 2018 je unikátny projekt, ktorý verejnosti predstaví rôznorodosť neprofesionálneho umenia v jeho najúprimnejšej podobe, kde radosť z tvorivosti a nadšenie nemá ani hranice, ani termíny.

„Rozdiel medzi profesionálnym a neprofesionálnym umelcom nie je nikde jasne definovaný. Neprofesionálny umelec je ten, ktorý za to nedostáva peniaze? Alebo ten, ktorý nemá vyštudovanú umeleckú školu? Nestáva sa z neprofesionála profesionál dlhoročnými skúsenosťami a praxou? A nakoniec, veď každý profesionálny umelec raz začínal ako neprofesionál…,“ aj takto uzatvára myšlienku festivalu TvorBA 2018 jeho programová garantka Tatiana Šišková.

Hlavným organizátorom podujatia je Národné osvetové centrum, ktoré už 65 rokov výrazne podporuje rozvoj kultúry na Slovensku. Okrem iného sa venuje osvetovým a umeleckým aktivitám rôznych žánrov, publikačnej a vzdelávacej činnosti, ako aj starostlivosti o kultúrne dedičstvo Slovenska.

Zdroj: TASR