Eva Sládková Samospráva

Nelegálne bilboardy špatia plot školy na Kolibe. Prečo ich jednoducho nestrhnú?

Boj s vizuálnym smogom je pre mnohých predstaviteľov samosprávy priorita číslo jeden. Napriek tomu, Bratislava je stále plná škaredých bilboardov!

Ilustračný obrázok k článku Nelegálne bilboardy špatia plot školy na Kolibe. Prečo ich jednoducho nestrhnú?
Zdroj: Jakub Mrva

Zatiaľ to pripomína márny boj s veternými mlynmi. Ak sa nedajú odstrániť bilboardy, ktorých majitelia majú platné zmluvy ešte z čias dávno minulých, to vari pochopiť vieme. Ale prečo je problém odstrániť nelegálne bilboardy, to mnohým hlava neberie!

Zákony sú len zdrap papiera?

„Kedysi boli bilboardy na plote tejto školy na Kolibe legálne. Avšak v snahe eliminovať vizuálny smog v našej mestskej časti sme sa rozhodli zvýšiť poplatky. Bilboardové spoločnosti s tým nesúhlasili. Jedna z nich svoje reklamné plochy preto riadne odstránila. Spoločnosť Nubium ich tam však na drzovku stále má, aj keď sú jednoznačne nelegálne,“ vraví miestny a mestský poslanec Martin Vlačiky.

Školský projekt v nedohľadne

Spor sa ťahá takmer dva roky. Tieto bilboardy pritom prekážajú takmer každému. Nechcú ich tam rodičia detí, ani zamestnanci školy. Tá má s plotom krásne plány, ktoré však nemôže zrealizovať. „Máme pripravený žiacky projekt, galériu na plote, ale nemôžeme ho odštartovať. S podporou mestskej časti sme sa preto rozhodli súdiť s majiteľom spoločnosti,“ dodáva riaditeľka Základnej školy s materskou školou Zuzana Salíniová.

Rozhodne súd

Podľa našich informácií je odstránenie bilbordov – aj keď nelegálnych – veľmi náročné. Samosprávy by totiž mohli byť napadnuté za to, že poškodzujú cudzí majetok. A na to sa špekulanti často spoliehajú.

Zástupcovia spoločnosti Nubium tvrdia, že všetko je inak. Dali sme im preto priestor na vyjadrenie, avšak jej šéf Ivan Peller odmietol s tým, že: „Som ochotný vyjadriť sa k čomukoľvek, ale k sporu, ktorý aktuálne rieši súd, nie.“

Zdá sa teda, že vizuálny smog bude Jeséniovu zamorovať ešte pomerne dlho. Najbližšie pojednávanie v tejto veci na súde bude 16.marca.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM