Neďaleko rakúskej hranice odpočívajú stovky padlých vojakov
V bratislavskej Petržalke, v tesnej blízkosti s Rakúskom, môžeme nájsť tiché miesto, na ktorom odpočívajú padlí vojaci z 1. svetovej vojny. Reč je o vojenskom cintoríne.
Vojenský cintorín, nachádzajúci sa v lokalite Kopčany takmer na hranici s Rakúskom, vznikol počas 1. svetovej vojny v roku 1916 ako doplnok vojenského lazaretu, kde ležali zväčša ťažko ranení vojaci Rakúsko-Uhorskej monarchie, ale aj iní vojaci bojujúcich strán.
Cintorín je rozdelený na jednotlivé sektory. Pri každom je zoznam pochovaných vojakov, ktorý obsahuje meno, dátum a miesto narodenia, dátum úmrtia, národnosť, hodnosť a hrobové miesto na cintoríne.
Pochovaných tu je 331 vojakov
Boli tu pochovávaní prevažne vojaci, ktorí zomreli v Posádkovej nemocnici Bratislava, v Divíznej nemocnici či v Kopčanoch v roku 1918. Na cintoríne je pochovaných v samostatných hroboch celkovo 331 vojakov. Najviac z nich je česko-slovenskej národnosti, ležia tu však aj Maďari, Rumuni, Taliani, Rakúšania či Poliaci.
Za bývalého režimu sa cintorín nachádzal v hraničnom, teda zakázanom pásme. Aj z tohto dôvodu postupne chátral, a to až do roku 2005, kedy mestská organizácia Paming začala s jeho rekonštrukciou. Tá skončila v roku 2009, kedy bol cintorín sprístupnený verejnosti.
Pri cintoríne sa nachádza bunker
Hneď vedľa cintorína sa nachádza vojenský bunker, z ktorého sa stalo múzeum. Ľudia sem podonášali všelijaké vojenské artefakty a dnes sa tu návštevníci môžu odfotiť v nemeckej uniforme alebo pri dele. Vnútri sa dokonca nachádza aj pobočka petržalskej knižnice.
K vojenskému cintorínu sa dostanete jedine z Kopčianskej ulice, ktorá vyúsťuje na poľnú cestu smerujúcu k Rakúsku. Táto cestička lemuje hranicu s Rakúskom a na jej konci sa nám naskytne pohľad na malý cintorín. Pre verejnosť je k dispozícii každý deň od 1. apríla do 7. novembra, počas týždňa v čase od 14. do 21. hodiny, cez víkendy je otvorené už od 10. hodiny.
Čítajte aj: Cintorín, ktorý vás zahalí svojou tajomnosťou