han Samospráva

Nakúpil primátor Bratislavy KONDÓMY za desaťtisíce eur? Vallo to TAKTO vysvetlil!

Na sociálnych sieťach sa už tretí deň šíri informácia o kúpe prezervatívov a lubrikačných gélov, ktorú malo realizovať mesto Bratislava. Čo je na tom pravdy?

Ilustračný obrázok k článku Nakúpil primátor Bratislavy KONDÓMY za desaťtisíce eur? Vallo to TAKTO vysvetlil!
Zdroj: www.pixabay.com , Facebook.com/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Podľa správy malo mesto Bratislava na čele s primátorom Matúšom Vallom údajne vyplatiť za spomínané ochranné prostriedky ľuďom bez domova 40-tisíc eur. Na Facebooku sa k tomu vyjadril samotný primátor.

Hoaxy?

O nákupe lubrikačných gélov a kondómov informovala aj stránka odvaznesrozumom­.sk, ktorá vyjadrila nad skladbou položiek pohoršenie.

Autorka príspevku, Martina Dulajová, sa v texte odvoláva na to, že hlavné mesto nedisponuje finančnými prostriedkami na rekonštrukciu ciest, ani na výmenu verejného osvetlenia.

„Pri opravenej ceste, či verejnom osvetlení sa predsa nedajú robiť architektonické štúdie a reklamné videá pána primátora. Ani v Metropolitnom Inštitúte Bratislava nemôžu k tomu nakresliť zo desať omaľovániek minimálne za 40-tisíc eur,“ uvádza sa v príspevku.

Reakcia Valla

„V posledných dňoch sa na sieťach šíri hoax o nákupe prezervatívov a lubrikačných gélov za desaťtisíce eur. Nie, mesto nenakúpilo prezervatívy za 40-tisíc eur! Hlavné mesto nakúpilo pre svoj mestský terénny tím zdravotnícky materiál v hodnote 5 843,50 eur s DPH,“ uvádza primátor v príspevku na sociálnej sieti.

„Podstatnú časť tohto nákupu tvoril zdravotnícky materiál ako sú obväzy, náplaste, dezinfekcie, ochranné rukavice, striekačky a len menšiu časť objednávky tvorili zmienené dve položky. Suma 40-tisíc eur za gély a prezervatívy je teda čistý výmysel a hoax,“ dodal Vallo.

Hlava hlavného mesta sa vo vyjadrení opiera aj o jeden dôležitý fakt. Mestský terénny tím vykonáva sociálnu prácu priamo v rizikovom prostredí zraniteľných skupín – s mladými ľuďmi, ľuďmi závislými na drogách alebo s ľuďmi bez domova.

Súčasť predvolebnej kampane?

„Súčasťou práce tímu je aj znižovanie zdravotných rizík v zraniteľných skupinách, čo zahŕňa tiež prevenciu šírenia pohlavných chorôb. Kondómy sú základným riešením všade, kde sa takejto prevencii v rizikovom prostredí seriózne a odborne venujú. Kondómy aj lubrikanty sú podľa programu OSN pre boj s HIV, UNAIDS súčasťou prevencie HIV,“ vysvetlil Vallo.

Šíriace sa falošné správy o naoko podozrivo vyzerajúcom nákupe sú podľa primátora už súčasťou predvolebnej kampane. Faktúra, ktorú má redakcia zregionu.sk k dispozícii, má dátum vystavenia 19. 12. 2019.

Primátor Vallo sa tiež sťažoval na novinára zo Zoznamu, ktorý článok napísal. Ten ďalej zdieľali a šírili na sociálnej sieti Topky. „Redaktor pôvodného článku pre portál regiony.zoznam.sk a zdieľaný cez topky.sk, zverejnil vyfabulovanú informáciu o nákupe za 40-tisíc eur napriek tomu, že mesto ho informovalo, že toto tvrdenie jednoducho nie je pravda. Bohužiaľ, aj takto začína predvolebná kampaň,“ napísal primátor.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

V posledných dňoch sa na sieťach šíri hoax o nákupe prezervatívov a lubrikačných gélov za desaťtisíce eur. Nie, mesto...

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Wednesday, April 20, 2022
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM