Rôzne

Najstaršia výtvarná umelecká škola otvorí svoje brány pre verejnosť

Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru na bratislavskej Patrónke pripravila na štvrtok v čase od 11.00 do 17.00 h Deň otvorených dverí. ŠÚV Josefa Vydru v Bratislave je najstaršou výtvarnou umeleckou školou na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Najstaršia výtvarná umelecká škola otvorí svoje brány pre verejnosť
Zdroj: TASR

„Opäť otvárame dvere pre všetkých záujemcov o štúdium v našej škole, ich rodičov a pedagógov, ako aj ostatných zvedavcov. Je to príležitosť získať viac informácií o štúdiu, podmienkach prijatia i možnosť konzultácie k prineseným domácim prácam s odbornými pedagógmi,“ priblížil riaditeľ ŠÚV Milan Pagáč.

ŠÚV Josefa Vydru v Bratislave je najstaršou výtvarnou umeleckou školou na Slovensku. Jej zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj. Podľa minuloročného hodnotenia INEKO sa v rámci stredných škôl v Bratislavskom kraji umiestnila na 1. mieste a prvé miesto získala aj v hodnotení výtvarných stredných škôl na Slovensku.

ŠÚV navštevuje 260 študentov v procese štvorročného vzdelávania s maturitou. V súčasnosti má tieto študijné odbory: propagačné výtvarníctvo, propagačná grafika, úžitková fotografia, keramický dizajn, dizajn a tvarovanie dreva, kameňosochárstvo, ručné výtvarné spracúvanie textílií, konzervátorstvo a reštaurátorstvo.

ŠÚV vznikla ako Škola umeleckých remesiel (ŠUR) a s vyučovaním začala v školskom roku 1928/29 otvorením kurzov kreslenia a reklamy. Zakladateľom, organizátorom a prvým riaditeľom ŠUR sa stal Josef Vydra, historik a teoretik ľudového umenia, významný etnograf a pedagóg.

Spolu s ním tu svoje schopnosti a skúsenosti odovzdávali osobnosti slovenskej a českej umeleckej avantgardy, ako sú Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Jaromír Funke, Ladislav Kožehuba, Karel Plicka a mnohí ďalší. „Postupne sa menil názov, charakter i programové zameranie školy a jej vývoj neustále pokračuje aj v súčasnosti. Študijné odbory sa v škole otvárali postupne tak, ako to vyžadovali požiadavky praxe,“ doplnil Milan Pagáč.

Počas svojho pôsobenia škola vychovala niekoľko generácií významných umelcov a odborníkov, ktorí sa nemalou mierou zaslúžili o rozvoj umeleckého diania na Slovensku a priblížili ho svetu. Sú to také významné osobnosti ako výtvarníci Albín Brunovský, Andrej Rudavský, Jozef Jankovič, Anton Cepka, Karol Weisslechner, Vladimír Popovič, režiséri Juraj Herz, Juraj Jakubisko, Jozef Bednárik, mím Milan Sládek, scénografi Ján Zavarský, Aleš Votava a ďalší.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM