Rôzne Správy

Najnovším hitom detí je ŠIALENÝ úlet: POZOR, táto výzva ich môže stáť ŽIVOT!

Hlavne rodičia, buďte obozretní! Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) totiž varuje pred nekontrolovaným a nadmerným užívaním paracetamolu. O čo presne ide?

Ilustračný obrázok k článku Najnovším hitom detí je ŠIALENÝ úlet: POZOR, táto výzva ich môže stáť ŽIVOT!
Zdroj: pexels.com

Medzi deťmi sa šíri tzv. paracetamolová výzva. Ústav na to upozornil na sociálnej sieti. Neliečená otrava daným liečivom môže podľa neho viesť až k úmrtiu pacienta.

Hrozia komplikácie

„Paracetamol je jedno z najrozšírenejších liečiv proti bolesti a horúčke. Nájdeme ho v širokom spektre voľnopredajných analgetík či antipyretík. Pri užívaní liekov s obsahom daného liečiva je však nutná opatrnosť a obozretnosť,“ uviedol ústav.

Pri neliečenej otrave podľa neho dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta. Medzi príznaky otravy patrí nevoľnosť, vracanie, potenie, ospanlivosť či apatia. ŠÚKL upozornil aj na bezpríznakovú fázu otravy.

„Dochádza vtedy k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku. Príznaky sa však zvyčajne po dvoch dňoch vrátia vo vyššej intenzite,“ spresnil.

Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) minulý mesiac informovali, že zaznamenali zvýšený počet detí úmyselne intoxikovaných liekmi s obsahom paracetamolu. Medzi deťmi sa podľa ŠÚKL šíri tzv. paracetamolová výzva. Počas nej majú deti užiť všetky voľnopredajné lieky, ktoré majú doma, a reakciu organizmu následne natočiť na sociálnu sieť.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

💊Predávkovať sa je možné aj voľnopredajnými liekmi. V poslednom období sa rozšírili prípady predávkovania paracetamolom....

Posted by Štátny ústav pre kontrolu liečiv on Monday, April 11, 2022

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM