ts Rôzne

Náhrdelník z perál sa jej zdal príliš konzervatívny. Vytvorila zverinec z keramiky

„Sú to také malé milé drobnôstky. Robím ich s veľkou láskou a dúfam, že je to z nich aj cítiť,“ hovorí o svojej práci talentovaná keramikárka Minka z Bratislavy.

Ilustračný obrázok k článku Náhrdelník z perál sa jej zdal príliš konzervatívny. Vytvorila zverinec z keramiky
7
Galéria

Minka je talentovaná keramikárka, na ktorú sa remeslo nalepilo už v detstve. Tvorí neobyčajne krásne šperky dopĺňané miniatúrami zvieratiek z porcelánu, ktoré následne zdobí platinou a zlatom.

Máte náladu na líšky či jednorožce v ušiach? A čo tak 3D prstienok, na ktorom ligotavý kamienok nahradí plastika vášho štvornohého miláčika? Alebo by ste sa radi skrášlili rozkošnými prasiatkami na dekolte? Vďaka šikovnej keramikárke môžete.

Láska ku keramike

Jej zákazníkmi sú parádnice od tínedžeriek až po päťdesiatničky, sem-tam sa podľa slov Minky objaví aj nejaký ten zástupca mužského pohlavia. Jej šperky si pomaly obľubujú aj celebrity. „S keramikou sa to so mnou ťahá už od malička. Najskôr s hlinou v záhrade, v ktorej som sa vedela plácať aj celé hodiny, neskôr voľba strednej umeleckej školy a odboru výtvarné spracovanie keramiky a porcelánu,“ spomína Martina Klbečková alias Minka, šikovná keramikárka, ktorá tvorí v Bratislave.

Po strednej škole sa, logicky, rozhodla pre VŠVU. „Mala som pocit, že ak budem v živote robiť čokoľvek, aspoň študovať by som mala niečo, čo milujem,“ zdôvodňuje svoju voľbu. A vyplatilo sa! Spod jej zlatých rúk vzišli už stovky krásnych výrobkov, od náušníc a brošní cez krásne náhrdelníky až po keramické hrnčeky. „Pomaličky začínam prechádzať cez šáločky na presso a čaj k malým setíkom a plánujem sa dostať k vázam a čomukoľvek, čo mi cvrkne do nosa,“ plánuje Minka.

Talentovaná Minka sa keramike venuje len na polovičný úväzok. Druhú polovicu času totiž trávi učením detí v materskej škôlke, prácou, ktorú miluje rovnako ako keramikárstvo. S deťmi sa navzájom inšpirujú, a tak si po nápady nemusí chodiť ďaleko.

Šperková ZOO

Ako vznikol nápad vyrábať porcelánové šperky? Minka pre Bratislava24.sk priznala, že za to môže jej vlastná márnivosť. „Milujem šperky. Raz som potrebovala náhrdelník z riečnych perál. Keď som ho zohnala, zdal sa mi na mňa až príliš konzervatívny, a tak si hovorím, že k perlám niečo prirobím. Hneď sa mi vybavilo porekadlo „Hádzať perly sviniam“, a tak sa zrodili moje prvé šperky s motívom zvieratiek,“ vysvetľuje. „Postupne som do mojej ZOO pridávala ďalšie zvieratká, až sa mi to celkom vymklo spod kontroly,“ dodala s úsmevom.

Keby ste si náhodou nevedeli ujasniť, na akú príležitosť či k akému outfitu Minka šperky vyrába, pomôže vám jej vysvetlenie: „Moje šperky sú síce zábavné, až infantilné, ale práve porcelán, z ktorého sú vyrobené, kombinovaný so zlatom a platinou, ich povyšuje a dodáva im istú eleganciu. Rozhodne sú hlavne pre ľudí so zmyslom pre humor.“

Ak vám roztomilé šperky s dávkou elegancie učarovali, keramický zverinec od Minky nájdete zatiaľ na Facebooku. Keby vaše márnivé srdiečko zatúžilo po inom motíve, neváhajte Minku kontaktovať. „Pri tých mojich zveroch je neskutočne veľa možností. Zákazníčka si môže zvoliť, ktoré zvieratko sa jej najviac páči, v akej farbe, či ho chce aj s guličkovým alebo ružičkovým venčekom na krku, dekorované zlatom, či platinou, s bodkami či pásikmi… Fantázii sa medze nekladú,“ uzavrela Minka.

Zverinec z keramiky od Minky
7
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM