Samospráva

Na zachovanie mestskej zelene sa pri súčasných teplotách spotrebujú tisíce litrov vody

Kým v minulom roku, vďaka pomerne vlhkému letu, stačilo kvetinovú výsadbu v Bratislave polievať raz za týždeň a stromy dokonca ešte v menších intervaloch, počas tohto leta sa kvetinová výsadba polieva denne, stromy raz za týždeň. Ako sa o zeleň starajú jednotlivé mestské časti?

Ilustračný obrázok k článku Na zachovanie mestskej zelene sa pri súčasných teplotách spotrebujú tisíce litrov vody
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk

Hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová informovala, že na zavlažovanie zelene mesto zatiaľ minulo 688.000 litrov vo­dy.

„V priebehu mesiacov jún a júl 2015 mesto vynaložilo na polievanie zelene takmer 21.000 eur,“ uviedla Skokanová. Za august a september to bude zrejme vzhľadom na charakter a vývoj augustového počasia ešte viac. „Predpokladáme takmer 28.000 eur,“ odhadla hovorkyňa Bratislavy.

Najväčšiu závlahu si vyžiadajú mladé stromy. Na jeden sa minie približne 50 litrov vody. Stromčeky sa polievajú pri koreni, ktoré zadržiavajú vodu.

Celkovo mesto minulo v mesiacoch jún a júl 2015 spolu viac ako 6.530.000 litrov vody. Viac ako štyri milióny litrov boli použité na polievanie a ochladzovanie komunikácií, ktoré mesto vykonáva vždy, ak teploty dosiahnu minimálne 33 stupňov Celzia. Na fontány a aj fontány s pitnou vodou sa minulo 1.800.000 litrov vo­dy.

V najväčších mestských častiach sa snažia zavlažovať zeleň čo najefektívnejšie. Podľa hovorkyne Starého Mesta Nory Gubkovej, mestská časť musí aj pri tohtoročných extrémnych teplotách vyjsť zo zdrojov, ktoré má vyčlenené v rozpočte.

„V Ružinove, kde je viac ako 150 hektárov zelene, najväčšiu pozornosť venujeme novovysadeným kríkom a stromom, aby nevyschli,“ informovala hovorkyňa Ružinova Miroslava Plesníková.

V Petržalke okrem Sadu Janka Kráľa polievajú v týchto horúcich dňoch aj trvalkové záhony, nové výsadby stromov, trávniky na výslní, a to aj na zrevitalizovaných námestiach a vo vnútroblokoch. „Len v Sade Janka Kráľa sme doteraz spotrebovali približne 15.000 m3 vody,“ povedala tlačová tajomníčka Miestneho úradu Petržalka Michaela Platznerová.

V mestskej časti Nové Mesto je technika určená na polievanie v permanencii nonstop. „Polieva sa nad rámec mimo stanoveného bežného sezónneho harmonogramu,“ priblížil pre Ján Borčin z Miestneho úradu Nové Mesto.

Prečítajte si aj:

OBRAZOM: Prvý piknik Bratislavčanov sa vydaril. Pozrite sa na krásne zábery

Galéria sadenia kvetov na Hviezdoslavovom námestí

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM