Na výstave karikatúr uvidíte aj Brexit, Trumpa a Hillary, Ziku či Gréckeho žobráka
Výstava na Šafárikovom námestí je oslavou kritického myslenia a príkladom základnej slobody prejavu, keďže v niektorých krajinách sú na karikaturistov podávané súdne žaloby.
Medzinárodnú výstavu politických karikatúr si môžete pozrieť na voľnom priestranstve Šafárikovho námestia v centre Bratislavy.
Prezentované diela vyvolávajúce úsmev sú najmä na zamyslenie. Tento putovný projekt s tvorbou najvýznamnejších a najuznávanejších politických karikaturistov krajín Vyšehradskej štvorky a USA organizuje občianske združenie Euforion a potrvá do 20. augusta.
„Kým výstava po šiestich rokoch putovania znova zakotvila u nás, navštívila 29 miest a precestovala viac ako 28.000 km. Táto je zameraná na aktuálne dianie a z Bratislavy pôjde do Prahy, Varšavy a Budapešti,“ na jej utorkovom otvorení to povedal kurátor výstavy Tomáš Lukačka.
Aktuálne témy
Návštevník panelovej expozície zistí, že Daryl Cagle (USA) mal svoje diela uverejnené takmer v 850 svetových médiách. Názvy vybraných kresieb: Brexit, Trump a Hillary, Zika, Grécky žobrák a iné potvrdzujú inšpiráciu súčasnou veľmi medializovanou tematikou.
Podobne je to aj v dielach českého karikaturistu Pavla Reisenauera, ktorý už 20 rokov tvorí pre týždenník Respekt. Potvrdzujú to jeho výtvarné zobrazenia: Vlna utečencov, Pán prezident, Donald, 17. november, Sloboda prejavu či Chodiaci utečenci.
Maďarsko reprezentuje Csaba Varga a jeho výtvarné glosy: Sýria vs. Nemecko, Politik v púšti, Zákaz vešania politických reklám, Reforma zdravotníctva, Ideálny politik.
Plodní karikaturisti
Najvýznamnejší súčasný poľský karikaturista Andrzej Mleczko vytvoril vyše 15-tisíc umeleckých ilustrácií. Hlasujte, hlasujte, E-mócie a ďalšie sú tiež jeho vtipno-kritické postrehy na politické dianie.
Martin „Shooty“ Šútovec je známy domáci politický glosátor v denníkoch (SME 2002–2014 a teraz v Denníku N), kde boli uverejnené aj diela Európske predsedníctvo, Merkel, Ideálny volič, Sociálne znevýhodnená vrstva a ďalšie vystavené.
Podľa organizátorov zámerom projektu nie je provokovať, urážať alebo útočiť. Prezentuje karikatúry politikov naprieč celým politickým spektrom, čo zdôrazňuje jeho objektivitu a poslanie. Je zároveň oslavou kritického myslenia a príkladom základnej slobody prejavu, keďže v niektorých krajinách sú na karikaturistov podávané súdne žaloby.
Zvolení zástupcovia sú zodpovední za svoje činy a ako verejní činitelia sú povinní znášať vecnú kritiku z médií a od verejnosti. Výstava politických karikatúr 2016 je podporená International Visegrad Fund a spoločnosťou Creas Media.
Čítajte aj: Máme piatu najkrajšiu známku sveta!