Na štart najdlhšieho štafetového behu na Slovensku sa postaví rekordných 205 tímov

Cez víkend je na programe obľúbený štafetový beh Od Tatier k Dunaju. Tento rok sa na štart postaví rekordný počet štafiet.

Rekordných 205 tímov sa zúčastní na najdlhšom, 345-kilometrovom štafetovom behu na Slovensku s názvom Od Tatier k Dunaju. Jeho piaty ročník bude v sobotu a nedeľu (19. a 20. augusta) na trase z Jasnej v Demänovskej doline do Bratislavy s cieľom na Tyršovom nábreží pri Dunaji.

„Tento beh je už nejaký fenomén, ktorý rozhýbava Slovensko. Teší nás zvyšujúci sa záujem firemných a iných tímov aj bežeckých nadšencov,“ povedal jeho hlavný organizátor Štefan Šogor.

Rôzne kategórie

Trať tradične tvorí 36 úsekov rôznej dĺžky (7 až 12 kilometrov) a obťažnosti. Najpočetnejšia súťaž je u 9– až 12-členných tímov bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia. Ďalšie kategórie sú 9– až 12-členné družstvá žien, 9– až 12-členné tímy, kde počet žien musí byť rovnaký alebo vyšší ako mužov. V týchto kategóriách každý člen beží tri úseky, pri menšom počte bežcov niektorí aj štyri.

Ultra kategóriu tvoria šesťčlenné družstva maratóncov bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia, kde každý absolvuje šesť úsekov, teda 60 kilometrov. Tu je prvýkrát prihlásený jeden čisto ženský tím. Neoficiálna kategória je individuálny beh celej trate. Vlani ho absolvovali štyria, ale tento rok nebude, lebo žiaden ultramaratónec sa neprihlásil.

Užitočná novinka

Podľa spoluzakladateľa podujatia Miloša Zágoršeka Od Tatier k Dunaju je v Európe originálny bežecký koncept, o ktorom informujú aj v zahraničí, a preto prichádzajú bežci z iných krajín.

„Tohtoročnou novinkou je praktická aplikácia uľahčujúca komunikáciu s členmi tímu. Zlepšujeme aj spoluprácu s miestnou samosprávou, ktorá poskytuje kultúrny dom alebo iné priestory na oddych a občerstvenie. Tým sa zlepšuje celkový servis pre bežcov, s ktorým nám pomáhajú aj desiatky dobrovoľníkov,“ potvrdil Zágoršek.

Novú aplikáciu si pochvaľuje aj Gabriela Mihalčínová Marcinková. „Pre mňa ako kapitánku tímu je to výborná pomoc pre sledovanie bežcov na trati a získavanie ďalších informácií. Aj keď je trať perfektne značená, vlani nám jeden člen zablúdil, čím zabehol viac, ako bolo treba,“ zdôvodnila behajúca herečka.

Minulý rok bežalo 195 tímov a 2 267 pretekárov. Víťazný tím dosiahol čas 23 hodín 31 minút a 9 sekúnd. Najlepšie čisto ženské družstvo dobehlo o takmer dve hodiny neskôr. Najstarší účastník mal 73 rokov a v kategórii Ultra zabehol tri necelé polmaratóny, najmladší bežec bol 15-ročný.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR

Odporúčame