Ľuba Lesná Krimi

Na smrť utýraná Lucka: Rodičia ju nezavraždili, "len" týrali

Na dlhoročné tresty odňatia slobody odsúdil dnes senát Okresného súdu Bratislava I manželov Juraja H. a Alexandru H. v kauze utýranej maloletej Lucky Luknárovej. Otčim dievčatka má podľa názoru súdu stráviť vo väzení celkom 18,5 roka, matka dieťaťa 14 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Na smrť utýraná Lucka: Rodičia ju nezavraždili, "len" týrali
Zdroj: TASR

Prokurátorka navrhovala pre oboch manželov rovnaký trest odňatia slobody vo výške 20 rokov, keď ich konanie posúdila ako obzvlášť závažný zločin vraždy. S tým sa však senát súdu nestotožnil, návrh označil za právne nadkvalifikovaný.

Nepreukázal sa úmysel vraždiť

Podľa súdu sa totiž nepodarilo preukázať úmysel manželov vraždiť a matke Lucky sa nepodarilo pripísať ani fyzické násilie. Manželia sa mali dopustiť trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby. Juraj H. navyše aj prečinu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytovému priestoru tým, že byt, kde Lucku utýrali na smrť, manželia užívali neoprávnene.

„Nebol produkovaný jediný hodnoverný dôkaz o úmysle oboch obžalovaných usmrtiť maloletú Lucku Luknárovú,“ uviedol predseda senátu Michal Kačáni.

Vysvetlil ďalej, že súd sa v situácii, keď bolo viacero alternatív, priklonil v zmysle zákona a právnych zásad k tej, ktorá je pre obžalovaných priaznivejšia.

Surové týranie

Vysoké tresty manželom vymeral s ohľadom na to, že šlo o závažnejší spôsob týrania, surový a trýznivý. Súd viní manželov aj z toho, že Lucku ani len nepriviedli k lekárom, keď mala mnohopočetné zranenia na tvári a otvorenú zlomeninu ramennej kosti ľavej ruky s hnisavou ranou. Tým dievčatku spôsobili podľa súdu pretrvávajúce neznesiteľné, kruté až zdrvujúce bolesti.

Juraj H. podľa súdneho verdiktu opakovaným bitím spôsobil Lucke zlomeniny mnohých častí tváre. Dokonca ju udrel tak silno, keď sedela na nočníku, že dievčatko spadlo a a na následky pádu zomrelo.

Koľko dostali

Za týranie súd vymeral Jurajovi H. súhrnný trest 17 rokov. Ďalší trest vo výške 18 mesiacov Bratislavčan dostal za neoprávnené užívanie bytu.

Pri určovaní výšky trestu pre Alexandru H. súd skonštatoval, že jej nemožno pripísať násilie. Priťažilo jej, že je matkou utýraného dieťaťa. Jej konanie tak posúdil ako bezcitné, ľahostajné, šlo podľa neho o absolútne zanedbanie starostlivosti o vlastné dieťa. Súd tiež vzal do úvahy, že Alexandra H. je matkou viacerých detí, ktoré jej boli odňaté.

Prokurátorka sa odvolala

Rozsudok ešte nie je právoplatný. Prokurátorka sa priamo v súdnej sieni odvolala „Zotrvávame na tom návrhu, ktorý bol v rámci záverečnej reči prezentovaný,“ vysvetlila novinárom.

Obhajcovia manželov neuviedli, či ich klienti využijú právo napadnúť rozsudok.

Verdikt si prišiel vypočuť biologický otec utýraného dievčaťa. Tresty považuje za nízke. „Chcel som pre nich doživotie,“ vysvetlil.

História prípadu

Polícia minulý rok v októbri prekvalifikovala trestné stíhanie Juraja H. a Alexandry H. z týrania blízkej osoby na obzvlášť závažný zločin vraždy. Najskôr obvinila Juraja H. z týrania, neskôr v tomto prípade obvinila aj Alexandru H. Otčim dievčatka sa chcel s prokurátorom dohodnúť a výmenou za priznanie dostať nižší trest. Bratislavská Krajská prokuratúra vypracovala dohodu o vine a treste, poslala ju na súd, avšak napokon ju na príkaz Generálnej prokuratúry SR stiahla.
Juraj H. si v polovici minulého roka odpykal trest za inú trestnú činnosť. Alexandra H. si zase odpykala sedemmesačný trest za neoprávnené poberanie prídavkov na mŕtvu Lucku a za pokus o vstup do cudzieho bytu. Na slobode dlho nepobudla. Po prepustení z väzby ju zadržala polícia a obvinila ju z trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby.

Telo nájdené tri roky po smrti

V septembri 2012 našla polícia telo maloletej Lucky v byte na Koceľovej ulici v Bratislave, v ktorom bývala so svojou rodinou. V tom čase bola približne tri roky po smrti.

Polícia rok nato obvinila z obzvlášť závažného zločinu vraždy Alexandru H. a Juraja H., matku a otčima Lucky.

Juraj H. bol doposiaľ už šesťkrát súdne riešený za rozličné trestné činy.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM