Správy

Na rozvoj pohraničného regiónu Slovenska a Rakúska pôjde viac ako 89 miliónov

Viac ako 89 miliónov eur pôjde na cezhraničné projekty v rakúsko-slovenskom pohraničnom regióne. Európska komisia v utorok schválila nový medziregionálny program "Interreg".

Ilustračný obrázok k článku Na rozvoj pohraničného regiónu Slovenska a Rakúska pôjde viac ako 89 miliónov
Zdroj: TASR

Do programu sú zahrnuté rakúske spolkové krajiny Viedeň, Dolné Rakúsko, Burgenland – iba subregióny Nordburgenland a Mittelburgenland a na slovenskej strane Bratislavský a Trnavský kraj.

Z regionálnych fondov Európskej únie je vyčlenených vyše 75 miliónov eur a spolu s vnútroštátnym spolufinancovaním bude k dispozícii viac ako 89 miliónov eur určených na podporu spolupráce v tomto mestskom pohraničnom regióne. Komisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová zdôraznila symbolickú povahu tohto pohraničného regiónu.

Prečítajte si tiež: Čo spája Bratislavu s Viedňou? Možno viac, ako ste si mysleli. No vždy je čo zlepšovať

„Slovensko a Rakúsko majú spoločnú víziu, a síce uľahčiť život svojim občanom a podnikom v tejto pohraničnej oblasti. Z našich investícií do programu Interreg bude mať úžitok viac ako 5 miliónov ľudí. Som hrdá na to, že môžeme prispieť k rozvoju tejto jedinečnej cezhraničnej aglomerácie. Budeme investovať nielen do cezhraničných výskumných a nových dopravných riešení, ale aj do vzdelávania a výučby jazykov,“ povedala Cretuová po schválení programu.

Projekty sa zamerajú na posilnenie cezhraničného výskumu, na podporu trvalo udržateľného riadenia, ochranu prírodných zdrojov v prírodnej oblasti pozdĺž bývalej „železnej opony“ a zavedenie nových riešení v oblasti trvalo udržateľnej dopravy. Financovať sa budú regionálne a miestne iniciatívy na podporu užšej spolupráce v právnej a administratívnej oblasti – od výučby jazykov po spoločné opatrenia na trhu práce.

Viedeň a Bratislava sú od seba vzdialené len 80 km a sú hnacou silou hospodárskej prosperity v rakúsko-slovenskom pohraničnom regióne. Napriek tomu, že dĺžka hraníc predstavuje iba 91 km, prekračovanie hraníc a cezhraničná mobilita sú stále problémom, a to najmä vo vidieckych oblastiach.

Tieto hlavné ciele bude dopĺňať úsilie zamerané na posilnenie riadenia a inštitucionálnej spolupráce, ktoré má viesť k lepšie integrovanému pohraničnému regiónu. Nový program spolupráce podporovaný EÚ bude takisto financovať regionálne a miestne iniciatívy na podporu užšej spolupráce v právnej a administratívnej oblasti – od výučby jazykov po spoločné opatrenia na trhu práce.

Celkový rozpočet programu predstavuje 89.285.509 eur, pričom finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja je 75.892.681 eur.

Foto: Ilustračné.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM