Nina Táborská Kultúra

Na počesť výročia SNP a oslobodenia Slovenska sa otvára nová výstava. Pavol Zelman v Ruskom centre vedy a kultúry

Výber z tvorby maliara Pavla Zelmana ponúka výstava v Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave. Pomenoval ju Svetové vojny, Moskva a Bratislava v obrazoch z cyklu výstav Slovensko, láska moja! Výstava sa koná v rámci osláv 70. výročia bojov na Dukle a 70. výročia Slovenského národného povstania.

Ilustračný obrázok k článku Na počesť výročia SNP a oslobodenia Slovenska sa otvára nová výstava. Pavol Zelman v Ruskom centre vedy a kultúry
Zdroj: TASR

„Obrazy Slavín a Kremeľ dokumentujú zámer výstavy, že sme s Rusmi bratia. Na Slavíne je približne 9000 pochovaných hrdinov, bez ktorých by sme neboli slobodní. Mier prišiel z východu, z Ruska, preto je táto výstava,“ na dnešnej vernisáži zdôvodnil garant výstavy Igor M. Tomo.

Okrem obrazov pamätníkov Slavín a Dukla sú vo výbere maľby s vojnovou tematikou: Partizánska hliadka, Po boji, Vojačka, Donskí kozáci, Hrob neznámeho vojaka, Boje na Dukle, Partizáni v zime.

Druhú sériu predstavujú Pohľady na Bratislavu, Námestie SNP a ďalšie diela z nášho hlavného mesta. Inú časť tvoria maľby zo série Kremeľ a Moskovské námestie. Obsahovú pestrosť dopĺňa prírodná lesná tematika a vtipná plastika s názvom Morský cár.

„Toto je moja prvá autorská výstava v Bratislave a je tematicky šitá na mieru k povstaleckej histórii a oslobodeniu Sovietskym zväzom,“ povedal autor.

Pavol Zelman sa narodil v Seredi (1969). Umelecké skúsenosti získaval od akademického sochára Tibora Bártfaya. Maliarstvo študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Pôsobil v Bratislave, Trnave, neskôr v Nemecku, Francúzsku a posledných päť rokov v Holandsku, odkiaľ sa vrátil na Slovensko.

Jeho tvorba je zastúpená v USA, Nemecku, Holandsku, Anglicku a Japonsku. Výstava potrvá do 24. októbra.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM