Na nábreží vznikla Zóna tolerancie. Reaguje na veľký počet kolízií medzi chodcami a cyklistami

Na Dunajskom nábreží sa objavili nové výrazné značky a plagáty. Čo znamenajú?

Dunajské nábrežie je dnes spoločným priestorom, v ktorom sa denne pohybujú stovky cyklistov a chodcov. Spoločné využívanie chodníkov cyklistami a chodcami je už dnes samozrejmosťou aj v krajinách vyspelej Európy.

Zóna tolerancie

Dvořákovo nábrežie je tiež ideálnym príkladom toho, ako to medzi chodcami a cyklistami fungovať nemá. Denne sa totiž medzi nimi odohrá niekoľko kolízií a nebezpečných situácií.

Pomôcť obom účastníkom by mohla nová Zóna tolerancie, ktorá bola v stredu (4. 10.) vyhlásená na úseku pri River Parku. Za projektom stojí spoločnosť J&T Real Estate, a. s., pričom kampaň reaguje na veľký počet kolízií medzi chodcami a cyklistami s cieľom zvýšiť bezpečnosť pohybu všetkých užívateľov promenády.

Menšie či väčšie kolízie medzi cyklistami a chodcami sú najmä na dunajskej promenáde bežné, ich počet narastá predovšetkým v letných mesiacoch a cez víkendy, kedy je pohyb ľudí najväčší. Nejde pritom iba o ľahké kolízie, niektoré končia aj privolaním záchranky.

Tolerancia

Najzložitejšia je, ako dobre vieme, situácia v priestore River Parku. Mesto pritom v júli minulého roka opravilo rozbitý asfalt na promenáde, po celej dĺžke zrekonštruovanej promenády však stále chýba cykloznačenie.

To by zrejme aj tak veľmi nepomohlo. Cyklisti a chodci by sa mali v prvom rade naučiť rešpektovať sa a na zmiešanom území, akým je promenáda pri River Parku, by mali byť k sebe ohľaduplní.

Najťažšie je ustrážiť malé deti, ktoré často vbiehajú do priestoru určeného cyklistom. Preto sa developerská spoločnosť J&T Real Estate, a. s. rozhodla motivovať všetkých užívateľov promenády – chodcov aj cyklistov – pred River Parkom k vzájomnej ohľaduplnosti vytvorením Zóny tolerancie.

Poznáte cykloznačky?

Zónu tolerancie označujú priamo na nábreží výrazné značky a plagáty, ktoré vyzývajú cyklistov aj chodcov, aby na seba navzájom brali väčší ohľad. Počas nasledujúcich dní bude na promenáde prebiehať aj aktívna kampaň, ktorá upozorní cyklistov, aby znížili rýchlosť a poďakuje sa im za korektné správanie. Chodci si zase na nábreží nájdu príbeh o tom, ako na nábreží rešpektovať cyklistov a dávať pozor na deti, aby nevbehli pod kolesá bicykla.

"Chceli by sme, aby sa na dunajskom nábreží cítili bezpečne všetci návštevníci. Dúfame, že vytvorením Zóny tolerancie na časti nábrežia dokážeme ľudí upozorniť na to, aby boli k sebe vzájomne tolerantní a rešpektovali sa. To v praxi znamená, že cyklisti by mali spomaliť a brať ohľad na chodcov, a chodci by si zase mali viac všímať cyklistov, ktorí jazdia po nábreží,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ J&T Real Estate, a. s. Pavel Pelikán.

Dopravné predpisy a teória síce situáciu riešia jednoznačne, ale v praxi to také jednoduché nie je. Ak sa však cyklisti aj chodci budú riadiť v prvom rade pravidlom o vzájomnej tolerancii a dokážu byť opatrní, je to najlepší predpoklad pre bezproblémové používanie dunajského nábrežia aj chodníkov v meste.

Malý ťahák

- Po bežnom chodníku môžu cyklisti legálne jazdiť iba vtedy, ak je tam značka. Faktom ale je, že pri nedostatku cyklochodníkov nemajú bratislavskí cyklisti častokrát na výber.

- Najjednoznačnejšia z hľadiska používania je značka C8, ktorá označuje cestičku alebo pruh pre cyklistov (môžu ho použiť aj ľudia na kolieskových korčuliach), pričom iným účastníkom cestnej premávky je používanie tejto cestičky zakázané.

- Ak je na chodníku osadená značka C13 (chodec a cyklista vedľa seba), táto presne vymedzuje, po ktorej strane chodníka sa môžu pohybovať chodci a po ktorej cyklisti.

- Značka C12 zase označuje priestor „zmiešaného pohybu“, v ktorom majú chodci a cyklisti rovnocenné postavenie, pričom ale platí, že cyklisti by mali spomaliť tak, aby žiadnym spôsobom chodcov neohrozili.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Odporúčame