Rôzne Správy

Muž s odhalenou hruďou pred tankom: Snímka, na ktorej Američania napadli Bratislavu, je hoax

K napadnutiu hlavného mesta malo podľa informácií na sociálnej sieti dôjsť 4. júna 2021.

Ilustračný obrázok k článku Muž s odhalenou hruďou pred tankom: Snímka, na ktorej Američania napadli Bratislavu, je hoax
Zdroj: TASR/AFP

Snímku, podľa ktorej mali Bratislavu napadnúť 4. júna 2021 americké jednotky, zdieľalo na Facebooku viac ako 1300 používateľov. Podľa textu z príspevku ochránil slovenské územie pred okupáciou americkými jednotkami jeho autor tým, že sa pripodobnil k mužovi z fotografie Ladislava Bielika, ktorá vznikla počas invázie Československej socialistickej republiky (ČSSR) vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968.

Jasná fotomontáž

V Bratislave sa však 4. júna 2021 nič zvláštne neudialo. Snímka je zrejmá fotomontáž, uviedli pre AFP ministerstvo obrany a aj mestská časť Bratislava-Staré Mesto. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Autor v príspevku tvrdil, že v piatok 4. júna 2021 dostali stop americké tanky a sfanatizovaní americkí vojaci na Šafárikovom námestí v Bratislave, presne tak, ako v roku 1968 ruské vojsko. Súčasťou príspevku je fotomontáž, ktorá vznikla spojením pôvodnej fotografie s postavou muža stojaceho na ceste pred budovou Právnickej fakulty UK na Šafárikovom námestí v Bratislave a pridaním vizuálnych prvkov z amerického tanku M1 Abrams, vozidla Humvee a postáv dvoch vojakov v grafickom editore.

Inšpirácia Bielikom

Fotomontáž z príspevku nápadne pripomína ikonickú fotografiu Ladislava Bielika, ktorý zachytil atmosféru Bratislavy v auguste 1968 krátko po invázii vojsk Varšavskej zmluvy. Na Bielikovej fotografii s názvom „Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom“ vidno podobnú kompozíciu ako na fotomontáži. Autor fotomontáže sa štylizuje do úlohy muža, ktorý sa v auguste 1968 postavil pred tank okupačných vojsk.

AFP nedohľadala žiadnu relevantnú správu o tom, že by sa na Šafárikovom námestí 4. júna 2021 v Bratislave pohybovali americké jednotky či vojenská technika. Hovorca bratislavského Starého Mesta Matej Števove pre AFP uviedol: „Samozrejme ide o fotomontáž. Žiadna vojenská technika dňa 4. júna 2021 na území Starého Mesta nebola.“

Môžeme byť pokojní

Aj hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková pre AFP povedala, že už na prvý pohľad – a to aj bez špeciálneho skúmania – je pozorovateľné, že ide o fotomontáž.

V uvedenom termíne sa na Šafárikovom námestí v Bratislave samozrejme nevyskytovala nijaká slovenská ani zahraničná vojenská technika. Podľa ministerstva ide o ďalší prípad dezinformácie tendenčne namierenej voči spojencom Slovenska združených v NATO.

Stalo sa v Bratislave

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM