Správy

Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo súťaž na výstavbu a prevádzku novej nemocnice

Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo súťažný dialóg na získanie koncesie na projektovanie, výstavbu, financovanie, prevádzku a údržbu novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Informovala o tom šéfka komunikácie ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo súťaž na výstavbu a prevádzku novej nemocnice
Zdroj: TASR

O koncesiu sa uchádza päť medzinárodných konzorcií, dnes sa postupne stretávajú na ministerskej pôde. Podľa rezortu majú dlhoročné skúsenosti s prevádzkou veľkých nemocníc. Ide o Ribera Salud Infraestructuras, Metrostav a InterHealth Canada, Agel v spolupráci s Assuta Medical Centers, Rizzani de Eccher – Policlinico San Donato, ako aj konzorcium Pessina Costruzioni SpA – Dúha – Credinvest International Slovakia.

„Sme presvedčení, že cez súťažný dialóg dosiahneme optimálne nastavenie finálnych súťažných podmienok tak, aby bol zabezpečený verejný záujem zdravotnej politiky poskytovať vysoko kvalitnú koncovú zdravotnú starostlivosť bez ďalšieho zadlžovania,“ povedala Čižmáriková.

Súťažný dialóg robí ministerstvo v spolupráci s Lekárskou fakultou UK, Slovenskou zdravotníckou univerzitou a sociálnymi partnermi. Počas verejných konzultácií majú zainteresovaní možnosť klásť otázky či podávať návrhy a pripomienky. „Ukončenie súťažného dialógu predpokladáme do konca tohto roku,“ uviedla Čižmáriková.

Zakázka za viac ako 6 miliónov

Španielsky holding Ribera Salud Grupo sa špecializuje na prevádzku zdravotných služieb na báze koncesie so štátom. Prevádzkuje tri univerzitné a jednu všeobecnú regionálnu nemocnicu v Španielsku. Agel je zase jedným z najväčších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

V Česku a na Slovensku prevádzkuje 15 nemocníc, niekoľko ďalších polikliník a iných zdravotníckych zariadení. Na projekte bratislavskej nemocnice chce spolupracovať s najväčšou súkromnou sieťou poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti v Izraeli Assuta Medical Centers.

Ďalší uchádzač, Interhealth Canada, je prepojený s viacerými kanadskými verejnými aj súkromnými nemocnicami, univerzitami aj zdravotnými strediskami. Súťažiť chce i talianska developérska spoločnosť Pessina. Do jej portfólia patria dve väčšie a viaceré menšie nemocnice, polikliniky a iné biomedicínske výskumné centrá.

Prečítajte si tiež: Nemocnicu s poliklinikou Medissimo v Petržalke prevezme Penta

Spoločnosť Rizzani de Eccher je rovnako taliansky developér. Stojí za nemocnicami vo viacerých talianskych mestách. V konzorciu je so súkromnou milánskou univerzitnou nemocnicu patriacou do siete Gruppo San Donato.

Celkovú cenu zákazky ministerstvo odhadlo na 6,3 miliardy eur. Táto suma neobsahuje len predpokladané investície na výstavbu vo výške 200 miliónov až 250 miliónov eur, ale predstavuje i celkový súhrn ročných výnosov súkromného partnera počas 30-ročnej prevádzky. Nová nemocnica sa má nachádzať v súčasnom areáli Nemocnice sv. Michala na bratislavskej Patrónke.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM