Správy Samospráva

Michalská veža je v žalostnom stave. Opravovať ju bude firma z Nitry

V súčasnosti je veža dôsledkom zanedbanej údržby a uplynutím životnosti infraštruktúry budovy v zlom technickom stave.

Ilustračný obrázok k článku Michalská veža je v žalostnom stave. Opravovať ju bude firma z Nitry
Zdroj: TASR

Michalskú vežu v Bratislave by mali zrekonštruovať do polovice roka 2022. Vyplýva to z výsledku verejného obstarávania o zverejnenej zmluvy, podľa ktorej bude mať obnovu historickej pamiatky v centre hlavného mesta na starosti spoločnosť Pamarch. Hlavné mesto s prispením dotácie Ministerstva kultúry (MK) SR za dielo zaplatí 1 121 487,96 eura bez DPH (1 345 785,55 eura s DPH).

Výhodná ponuka

Nitrianska spoločnosť bola jediným subjektom, ktorá predložila ponuku zhotoviteľskej činnosti na základe výzvy, vyhlásenej na začiatku októbra. Hodnotiaca komisia v súvislosti s týmto faktom skonštatovala, že „realizácia stavebných prác na národnej kultúrnej pamiatke vyžaduje špecializované spôsobilosti a postupy, ktoré nie každá firma dokáže realizovať, z čoho pravdepodobne vyplýva aj malý záujem o realizáciu tejto zákazky“.

Komisia sa taktiež zhodla na tom, že uchádzač preukázal svojimi referenciami skúsenosť a spôsobilosť so zákazkami podobného charakteru a schopnosť predmetnú zákazku realizovať. „Jeho ponuka bola nižšia ako predpokladaná hodnota zákazky a je pre verejného obstarávateľa výhodná,“ dodala komisia po vyhodnotení ponúk 22. októbra. Pôvodne odhadovaná cena bola o takmer 200-tisíc eur vyššia.

Zmluvu so zhotoviteľom podpísalo hlavné mesto 12. novembra, do 50 dní od podpisu zmluvy má prevziať stanovisko, práce má zhotoviteľ dokončiť v lehote ďalších 18 mesiacov.

Čo sa opraví?

Predmetom zákazky je uskutočnenie stavebných, montážnych, reštaurátorských a umelecko-remeselných prác pamiatkovej obnovy na historickom pamiatkovo chránenom objekte Michalskej veže, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Jej predchádzajúca pamiatková obnova bola realizovaná v 70. rokoch 20. storočia.

V súčasnosti je Michalská veža dôsledkom zanedbanej údržby a uplynutím životnosti infraštruktúry budovy v zlom technickom stave, je nevyhnutná jej celková rekonštrukcia a pamiatková obnova. Objekt je využívaný ako muzeálna expozícia Múzea mesta Bratislavy, jeho využite po obnove sa nemení.

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie