Adriana Banásová Správy

Primátor I. Nesrovnal tvrdí, že mestu hrozí kolaps. Vyzval poslancov, aby si nevyplácali odmeny

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal sa spolu s novým vedením magistrátu hlavného mesta snaží „hasiť“ problémy a dlhy, ktoré po sebe zanechalo predošlé vedenie. Ako sám uviedol na dnešnej tlačovej konferencii, financie Bratislavy boli nastavené do bankrotu.

Ilustračný obrázok k článku Primátor I. Nesrovnal tvrdí, že mestu hrozí kolaps. Vyzval poslancov, aby si nevyplácali odmeny
Foto: Adriana Banásová / Zdroj: Dnes24.sk

Najviditeľnejšie problémy, s ktorými sú Bratislavčania denne konfrontovaní, sú Hlavná stanica, rozbúraná Štúrova ulica, PKO či meškajúca prestavba Starého mosta, no obrovský „zákulisný“ problém predstavujú rozvrátené mestské financie. Po vymenovaní do úradu totižto našiel primátor nedopracovaný návrh rozpočtu s deficitom 22 miliónov eur.

„Štandardne sa mestský rozpočet pripravuje v lete, v decembri sme však namiesto rozpočtu našli len nedopracovaný návrh, kvôli ktorému je dnes Bratislava v provizóriu. Vo financiách je neporiadok, mesto je zadlžené s množstvom neuhradených faktúr a reálne mu hrozí finančný kolaps,“ uviedol Nesrovnal.

Predchádzajúce vedenie odovzdalo mesto spolu s podnikmi a organizáciami, naviazanými na rozpočet, s dlhom 212 miliónov eur. Z toho 202 miliónov činí dlh mesta a mestských podnikov a 10 miliónov sú neuhradené faktúry po dobe splatnosti.

V dôsledku extenzívneho nákupu prepravných prostriedkov je vážna situácia najmä v mestskej hromadnej doprave, pričom kompetentní nemysleli na finančnú udržateľnosť. Mesto tak nakúpené dopravné prostriedky musí splácať. Nové vedenie okrem toho rieši aj problémy s narýchlo spojazdnenou električkovou traťou v Dúbravke, začo hrozí mestu vysoká pokuta.

Začať šetriť

Bratislava musí na vyrovnanie 22 miliónového dlhu radikálne šetriť. Ako uviedol sám Nesrovnal – začať treba od seba. „Primátorovi ani viceprimátorom sa nebude zvyšovať plat, poslanci majú nárok na odmeny, ale vyzývam ich, aby si ich vzhľadom k finančnej situácií mesta nevyplatili. Šetriť nebudeme na kultúre, školstve, športe ani v sociálnej oblasti,“ informoval primátor.

V súlade s volebným programom Nesrovnala sa v rozpočte zvýšilo viacero položiek na čistotu a zeleň. Trojnásobne viac pôjde na mestský mobiliár, o 90 tisíc eur viac poputuje na údržbu zelene a čistenie ulíc a parkov, 100 tisíc eur pôjde na čistenie graffitov a 245 tisíc eur na cyklotrasy.

V návrhu rozpočtu však vedenie znížilo výdavky na marketing a propagáciu mesta. Zníženie financií sa dotkne napríklad aj Bratislavskej organizácie cestovného ruchu, ktorá má podľa Nesrovnala primárne propagačnú funkciu. „Všetky organizácie dostali financie na svoje fungovanie hoci predpokladám, že ani jedna nebude spokojná. Šetriť ale musíme všetci, ak nechceme dostať mesto do nútenej správy,“ dodal Nesrovnal.

Zmeny nastanú aj v mestských podnikoch, čím chce primátor splniť ďalší z jeho volebných záväzkov. Podľa neho nie je pre efektívne hospodárenie mestských podnikov potrebné päť a viac členov predstavenstva. Ich počty chce mesto znížiť a do vedenia zvoliť odborníkov, ktorí vzídu z verejných výberových konaní.

„Bratislavu sme naozaj neprevzali v dobrom stave. Rozpočet sme nastavili ak, aby zodpovedal reálnej situácii, v akej sa Bratislava nachádza a aby sa mesto nedostalo do nútenej správy,“ dodal na záver Nesrovnal.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM