Jakub Forgács Správy

Mestské hradby po 13 rokoch opäť sprístupnia verejnosti: Pozrite, na čo všetko sa môžete tešiť!

Bratislavčania sa konečne dočkali otvorenia mestských hradieb. Najkratšia trasa z historického jadra mesta na Bratislavský hrad ponúkne návštevníkom pestrú ochutnávku stredoveku.

Ilustračný obrázok k článku Mestské hradby po 13 rokoch opäť sprístupnia verejnosti: Pozrite, na čo všetko sa môžete tešiť!
Zdroj: TASR

Bratislavské mestské hradby, ktoré boli 13 rokov zatvorené pre verejnosť, dnes slávnostne otvárajú. Po tom, čo priestory medzi historickými múrmi upratali a urobila sa základná sanácia, mesto verejnosti sprístupní prechod od Dómu sv. Martina po Židovskú ulicu. Tadiaľ budú môcť ľudia prechádzať až do polovice októbra. Každý deň ich tam pritom bude čakať kúsok zo stredovekého života.

Najkratšia trasa z historického jadra mesta na hrad

Hradby mesto zatvorilo pre ich zlý stav, ktorý by mohol ohrozovať návštevníkov, ešte v roku 2011. Postupne tak chátrali. Vlani v auguste však začalo s Bratislavským okrášľovacím spolkom na hradbách upratovať. Aj keď by sa dovnútra cez mreže nemal nikto dostať, odpadkov tam dobrovoľníci našli dosť. Priestor sa musel vyčistiť aj od množstva buriny, ktorá spod múrov prerastala, a opraviť sa museli aj miesta, kde tehly opadávali z hradieb.

Medzitým na hradbách mesto uskutočnilo niekoľko podujatí, otvorilo ich však len na deň či dva. Od dnešného popoludnia budú už sprístupnené každý deň až do 15. októbra, medzi 10:00 a 20:00. V noci bude prístup na hradby zakázaný. „Mestské hradby budú otvorené pre verejnosť ako priestor, kde je čo vidieť a zažiť. Prechod cez hradby bude tiež slúžiť ako najkratšia a zároveň najkrajšia trasa z historického jadra mesta na Bratislavský hrad,“ uvádza mesto a okrášľovací spolok.

Streľba z luku, či podpecníky upečené v hlinenej peci

Každý deň budú môcť Bratislavčania na hradbách navštíviť stredoveký stánok s animátormi v stredovekom oblečení a výstavou historických artefaktov. Bratislavčania si budú môcť tiež zastrieľať z historického luku, pozrieť si kováčsku dielňu, na predaj budú historické zbrane či výrobky z kože. Medzi historickými múrmi nájdu aj niečo pod zub, napríklad podpecníky pečené v hlinenej peci alebo budú môcť ochutnať starobylé malokarpatské víno. Cez víkendy zase plánuje okrášľovací spolok medzi hradbami organizovať ukážky uhorského renesančného bojového umenia a tanca a vystúpenia stredovekých a novovekých historických skupín.

Slávnostné otvorenie hradieb je dnes o 16:00. Mesto chce po tomto úseku sprístupniť ďalší. Tým by mal byť priestor, kde je jediná zachovaná veža mestského opevnenia – Baxova veža.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM