Eva Sládková Rôzne Správy

Menej umierania na ulici: Bratislava má prvý krízový byt pre ľudí v ťažkej situácii

V hlavnom meste žije na ulici asi 4 500 ľudí. Ich príbehy sú rôzne. Vagus teraz prichádza s novinkou, ktorá niektorým z nich pomôže.

Ilustračný obrázok k článku Menej umierania na ulici: Bratislava má prvý krízový byt pre ľudí v ťažkej situácii
6
Galéria
Zdroj: Tomáš Halász

Nájomné bývanie je dôležitá téma, o ktorej sa hovorí v Bratislave už dlho. Novej samospráve sa podarilo v tejto veci urobiť rázny krok vpred. Už má vytypovaných viacero lokalít, kde bude nájomné bývanie stavať. V Novej Cvernovke zas Vagus realizuje projekt Housing Cverna. V duchu motta, že bez bývania sa ľudia z problematickej životnej situácie nedostanú, tam toto občianske združenie prenajíma byty niektorým ľuďom, ktorí skončili na ulici. Teraz prichádza s ďalším novým projektom.

Krízový byt

Vagus otvára prvý krízový byt pre ľudí bez domova. Určený bude špecifickej skupine občanov, ktorých situácia sa dá vyriešiť pomerne rýchlo. Byt im teda bude k dispozícii na krátky obmedzený čas. Akí ľudia tam teda nájdu na chvíľu svoj domov?

„Možno si poviete, nie je kríza už samotný fakt, že je človek bez domova? Tak napríklad, človek, ktorý žije v záhradnej chatke a tá vyhorí. Človek, ktorý pre problémy v rodine alebo iné okolnosti náhle stratí domov, ale nestratí motiváciu bojovať. Senior, ktorý čaká na umiestnenie do domova sociálnych služieb. Alebo človek, ktorý žije na ulici, no zdravotný stav sa mu zhorší tak, že by mohlo dôjsť k ohrozeniu jeho života. To sú krízy, ktoré zažívajú ľudia bez domova,“ vysvetľuje Vagus na svojom facebooku.

Smrť na ulici

Krízový byt sa nachádza V Novom Meste.

„Byt budeme ponúkať na základe odporúčaní od kolegov, ktorí pracujú s ľuďmi na ulici a poznajú ich situáciu. Vedia, ak sa niekomu zhorší zdravotný stav, alebo sa udeje čokoľvek, čo mu znemožní dlhšie zostať na ulici. Niekedy nás kontaktuje aj sám človek, ktorý nečakane príde o bývanie,“ vraví pre Bratislava 24 šéfka Vagusu Alexandra Kárová.

Dodáva, že najdôležitejšie je, že sa vďaka tejto službe podarí zabrániť tomu, aby sa niektorí ľudia v zlej situácii vôbec dostali na ulicu.

„Tí, ktorí tam už sú, ak sa ich situácia zhorší, aspoň nezomrú na ulici,“ dodáva Alexandra Kárová.

Pomoc

Byt sám o sebe, samozrejme, nestačí. Ľuďom, ktorí sa doň dostanú, pomôžu odborníci v ich návrate do bežného života.

„Otvorili sme krízový byt, ktorý je na obdobie 3 až 6 mesiacov k dispozícii ľuďom na zotavenie a riešenie svojej situácie s intenzívnou podporou našich sociálnych pracovníkov a pracovníčok Integračného programu. Ide o unikátnu sociálnu službu v našich končinách a sme na ňu veľmi hrdí,“ dávajú zamestnanci Vagusu.

V krízovom byte už bývajú prví dvaja nájomníci.

AKO PRVÍ V BRATISLAVE OTVÁRAME KRÍZOVÝ BYT PRE ĽUDÍ BEZ DOMOVA V teréne aj v dennom centre Domec sa stretávame s veľmi...

Posted by Vagus on Tuesday, October 20, 2020
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM