Máte doma spomienky na časy československé? Nájdite predmet s príbehom a staňte sa súčasťou výstavy

Ak doma v zásuvkách nájdete "zatúlaný" zaujímavý predmet pripomínajúci dobu socializmu, môžete aj vy vytvoriť zaujímavú výstavu k 100. výročiu založenia Československa.

Katarína Winklerová

Slovenské národné múzeum a české Národní muzeum aktuálne pripravujú rozsiahly výstavný projekt k 100. výročiu vzniku Československej republiky – Česko-slovenskú / Slovensko-českú výstavu. Pod hlavičkou tohto zaujímavého projektu vyhlásili unikátnu súťaž pre verejnosť s názvom „Hľadáme predmet s príbehom."

Hľadá sa predmet s príbehom

Cieľom súťaže k spomínanej výstave je objaviť predmety so zaujímavým príbehom, ktoré dokumentujú česko-slovenské vzťahy. Ak sa chcete do súťaže zapojiť, stačí pátrať v zásuvkách a nájsť predmet, ktorý odráža česko-slovenské vzťahy. Predmet kúpený, darovaný, vyrobený či privezený z ciest. Pamiatku na pekné chvíle strávené v rodine, v práci, s priateľmi. Nie je dôležité, či česko-slovenské prepojenie tvorí predmet, alebo osoba jeho vlastníka.

Súčasťou výstavy sa máte šancu stať, ak predmet odfotografuje, napíšete stručný príbeh a prostredníctvom formulára zverejníte webovej stránke výstavy: www.cesko-slovensko.eu. Autorský tím výstavy vyberie zo súťažných predmetov najzaujímavejšie a včlení ich priamo do výstavy. Okrem atraktívnych cien budú mať víťazi jedinečnú možnosť vystaviť predmety s príbehom na oficiálnej výstave v Bratislave a v Prahe. Súťaž prebieha do 31. januára 2018.

„Iste nie je pre nikoho prekvapením, že počas takmer 75 rokov spolužitia vznikli medzi oboma národmi neopakovateľné väzby a tie pretrvávajú dodnes. Mnohí z tých, ktorí „Československo" zažili majú doma rôzne predmety, ktoré zhmotňujú dobré česko-slovenské vzťahy. Verím, že občania oboch štátov sa radi zapoja do nášho projektu," povedal generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.

U nás aj v Prahe

Spoločnú výstavu oboch národných inštitúcií si budeme môcť pozrieť na prelome budúcoročného apríla a mája v Historickom múzeu SNM na Bratislavskom hrade. Potom sa výstava presunie do Prahy, kde ju návštevníci nájdu v Historickej budove Národního muzea v októbri 2018.

„Projekt priblíži dejiny spoločného štátu od vzniku Československa v roku 1918, cez všetky medzníky a udalosti v živote oboch národov v 20. storočí. Predstaví to, čo oba národy spájalo, ale aj rozdeľovalo a v konečnom dôsledku viedlo k rozpadu republiky v roku 1992,“ informujú tvorcovia výstavy.

Expozícia predstaví konkrétne ľudské osudy, ktoré formovali dejiny Československa. Návštevníkom umožní napríklad prostredníctvom premietania súkromných fotografií alebo čítania denníkov lepšie porozumieť životu svojich predkov.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Odporúčame