Magistrát tvrdí, že zmena diaľnice D1 zásadne neovplyvní dopravu v meste
Podľa magistrátu hlavného mesta nebude mať zmena diaľnice D1 zásadný vplyv na dopravu v Bratislave.
Zmena projektu rozšírenia diaľnice D1 na osempruhovú, bez pozdĺžnych kolektorov medzi križovatkami D4/D1 a Blatné a šesťpruhovú diaľnicu medzi Blatným a Trnavou, nebude mať podľa magistrátu hlavného mesta zásadný vplyv na dopravu v Bratislave.
Zaťaženie dopravy sa nezmení
„Plánovaná zmena má vplyv na napojenie priľahlých obcí na diaľnicu D1. V prípade kolektorového riešenia obce majú možnosť sa napojiť na diaľnicu vo viacerých bodoch, v prípade osempruhu len v križovatkách D1/D4 – Triblavina – Senec – Blatné,“ uviedla Katarína Kohútiková z komunikačného oddelenia bratislavského magistrátu.
V jednom aj druhom prípade bude podľa magistrátu doprava smerovať v Bratislave do križovatky Zlaté piesky a zaťaženie dopravy vo vzťahu k smerovaniu dopravy v meste sa nezmení. „Predpokladáme tiež, že doprava pred vjazdom do mesta sa prostredníctvom diaľnice D4 prerozdelí do viacerých radiál na Račiansku, Seneckú, Biskupickú, Rusovskú,“ podotkla Kohútiková.
Aktivisti sú proti
Plánovanú zmenu rozšírenia diaľnice D1 medzi Bratislavou a Trnavou odporučila minulý rok ministerstvu dopravy odborná pracovná skupina v oblasti dopravného plánovania a inžinierstva. Rezort dopravy toto riešenie považuje z dopravných aj ekonomických dôvodov za efektívne a opodstatnené. Pôvodnú koncepciu šesťpruhu s kolektormi po celej dĺžke vyhodnotili odborníci z dopravno-inžinierskych aj z ekonomických dôvodov za neefektívnu, nehospodárnu a neopodstatnenú.
S tým však nesúhlasia aktivisti z občianskeho združenia Triblavina. Trvajú na tom, aby sa prestavba diaľnice D1 medzi Bratislavou a Trnavou realizovala v súlade s vydanými povoleniami z roku 2013 a počítalo sa pri nej aj s kolektormi, ktoré podľa aktivistov odľahčia regionálnu dopravu. Aktivisti taktiež nesúhlasia s dopravným posúdením budúcej diaľničnej križovatky Triblavina.
Ilustračný obrázok