han Rôzne

MACHRI v ružinovskej nemocnici: Lekári operujú trojklanný nerv UNIKÁTNOU metódou!

Lekári z bratislavskej nemocnice Ružinov operujú trojklanný nerv unikátnou metódou. Operácia prebieha v kritickej oblasti mozgu.

Ilustračný obrázok k článku MACHRI v ružinovskej nemocnici: Lekári operujú trojklanný nerv UNIKÁTNOU metódou!
Zdroj: pixabay.com

TASR o tom informovala Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), pod ktorú zariadenie patrí.

„Neuralgia trojklanného nervu je natoľko bolestivý stav, že bolesti obmedzujú pacienta pri denných činnostiach, akými sú jedenie či rozprávanie. (…) Spúšťačom bolestí môže byť prežúvanie (často pacienti kvôli tomu nejedia a hladujú), rozprávanie či ľahký dotyk tváre. V prípade, ak sa preukáže takýto nález na magnetickej rezonancii, je možné pacienta operovať a zbaviť ho nepríjemných bolestí,“ priblížila.

Ako sa operuje?

Počas operácie je pod operačným mikroskopom nutné odpreparovať mozgovú cievu od trojklanného nervu a zabezpečiť jej izoláciu od nervu. Vyžaduje si precíznu mikrochirurgickú techniku. „Dôležitá pri operáciách neurovaskulárneho konfliktu trojklanného nervu je skúsenosť s operáciami aj pri iných léziách v mostovomozočkovom kúte, akými sú napríklad vestibulárny schwanom či iné nádory a cievne malformácie,“ skonštatoval prednosta Neurochirurgickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a UNB Milan Líška.

UNB pri operáciách mozgových nádorov a cievnych malformácií využíva šetrný prístup. „To znamená, že aj pri dosahovaní hlbšie uložených lézií mozgu, akým je aj neurovaskulárny konflikt, nedochádza k poškodeniu okolitého nervového tkaniva,“ dodal zástupca prednostu Neurochirurgickej kliniky SZU a UNB Ján Kozák.

Riaditeľ nemocnice Alexander Mayer v tejto súvislosti deklaroval, že podporí kroky, ktoré prinášajú inovačné metódy v liečbe pacientov.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

KLIKNITE aj na tieto články:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM