Martin Károly Rôzne

M.HORSKÝ: Kampaň pred komunálnymi voľbami bola najostrejšou od novembra '89

Volebná kampaň pred tohtoročnými komunálnymi voľbami bola najostrejšou od novembra 1989. Uviedol to dnes v rozhovore pre TASR politológ Michal Horský, pričom poukázal na viaceré skutočnosti.

Podľa jeho slov politická scéna dospela k polarizácii medzi ľavicovou a pravicovou časťou spektra. „Sily sú pomerne vyrovnané na jednej aj druhej strane, je zrejmé, že sa bojuje o každý milimeter vplyvu,“ konštatoval analytik s tým, že „sú tam nielen záujmy spoločenských skupín, ale aj stupňujúce sa potreby občanov“.

V doterajších kampaniach pred komunálnymi voľbami nepostrehol toľko negativizmu, rôznych foriem propagácie, billboardových techník. „Dokonca médiá prinášajú isté náznaky fyzického ohrozenia kandidátov, to v komunálnej politike nebolo,“ tvrdí Horský. V tejto súvislosti poukázal na lepšie znalosti vedenia kampane aj zvyšovanie finančných prostriedkov do nej investovaných. „Tie však nie sú, žiaľ, dostatočne obmedzené,“ poznamenal.

Politológ Miroslav Řádek takisto považuje volebnú kampaň pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami za najmasívnejšiu, aká sa doteraz na Slovensku konala. Za agresívnu by ju neoznačil, i keď v závere už ľudí mohla obťažovať, čo však nie je ničím výnimočným. Takisto si všimol vplyv politického marketingu. „Niektorí kandidáti naozaj pristúpili ku kampani veľmi vážne a potom bolo dosť vidieť rozdiely medzi vyslovene profesionálnou a kampaňou robenou, takpovediac na kolene,“ povedal.

Ďalším novým faktorom v týchto voľbách je podľa jeho vyjadrenia najväčšie množstvo nezávislých kandidátov z doterajších komunálnych volieb v SR. „V rámci kampane bolo týchto kandidátov vidieť pomerne dosť v porovnaní s kandidátmi politických strán, hnutí a koalícií,“ upozornil. Myslí si, že ak nezávislí kandidáti budú chcieť v budúcnosti uspieť v komunálnej politike, budú sa možno viac združovať do lokálpatriotických skupín vo svojich obciach a mestách.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM