Zdroj: TASR/Michal Svítok

Luxusný kolos na vlnách Dunaja: Moderná výletná loď bude kotviť aj v Bratislave + VIDEO

Loď Albertína, nazvaná podľa umeleckej a grafickej zbierky, ktorú založili v Bratislave, má dĺžku 110 metrov.

Rôzne Správy
Rôzne Správy

Luxusný kolos na vlnách Dunaja: Moderná výletná loď bude kotviť aj v Bratislave + VIDEO

Loď Albertína, nazvaná podľa umeleckej a grafickej zbierky, ktorú založili v Bratislave, má dĺžku 110 metrov.

Zdroj: TASR/Michal Svítok

V komárňanských lodeniciach spustili v stredu na vodu lodným výťahom luxusnú riečnu osobnú loď Albertina, ktorá by mala byť dokončená do štyroch mesiacov, potom by sa mala plaviť na európskych riekach. Loď naprojektovali v kancelárii v Komárne. Motory, vzduchotechniku, interiéry vyrábajú a dodávajú slovenské firmy, pričom slovenskí architekti projektovali aj interiéry.

110-metrový kolos

„Po dva a pol roku plánovania sa pred poldruha rokom začala stavať oceľová konštrukcia a pol roka na to sme začali stavať technológiu – cez hotelovú časť až po poslednú žiarovku – vo vlastnej réžii v priamej spolupráci so 65 dodávateľmi,“ informoval riaditeľ lodnej spoločnosti Riseday Ivan Sivák.

Plavidlo je podľa neho teraz hotové na 85 %, chýba ešte 15 %, ktoré by mali byť dokončené v nadchádzajúcich štyroch mesiacoch. Albertína – nazvaná podľa umeleckej a grafickej zbierky, ktorú založili v Bratislave – má dĺžku 110 metrov, výšku 7,5 metra a šírku 11,4 metra. Má tri plnohodnotné podlažia a štvrtou je slnečná paluba. Poháňať ju budú dva motory Caterpillar s výkonom 1618 kilowattov (kW). Loď je určená pre 155 pasažierov a 38 členov posádky.

Ak sa podarí, v závislosti od vývoja koronakrízy, v júni začať s plavbou po Dunaji, tak sa loď bude tento rok plaviť medzi nemeckým mestom Passau a maďarskou Budapešťou. Raz týždenne loď zakotví aj v Bratislave.

Na budúci rok ešte plán nie je spresnený, avšak zrejme sa bude plaviť na riekach Dunaj, Rýn a Mohan, celkom na území desiatich krajín Európy až po Dunajskú deltu, spresnil Sivák.

Špeciality výletnej lode

Špecialitou lode je, že trup je vyrobený z dvojitého boku a dvojitého dna na zabezpečenie nepotopiteľnosti plavidla a splnenie špeciálnych priestorových požiadaviek odberateľa. Plavidlo – v tomto prípade jeho trup – bude mať slovenský certifikát, uviedol inšpektor Henrich Illáš z klasifikačnej spoločnosti DNV (Det Norske Veritas) and GL (Germanischer Lloyd).

Lodenice v Komárne založili v roku 1898. Počas Rakúsko-Uhorska v rokoch 1900 – 1918 začali vyrábať aj námorné lode. Do prvej svetovej vojny postavili 25 plavidiel a 8 železničných mostov, 23. apríla 1947 položili základný kameň nových lodeníc. Lode v Komárne stavali nielen pre Československo a Sovietsky zväz, ale aj pre Čínu, Anglicko či Južnú Afriku. Lodenica vyrábala aj súčiastky pre armádu. Po rozpade kombinátu ZŤS v roku 1990 sa stali lodenice samostatným štátnym podnikom. Dva roky nato sa z podniku stala štátna akciová spoločnosť, ktorú následne privatizovali.

Mohlo by vás zaujímať

Luxusná výletná loď Albertina
6
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín