Eva Sládková Rôzne Správy

Ľudia vo veľkom prichádzajú o prácu aj bývanie. Stále viac ich žije na ulici

Pandémie spôsobila, že mnohí ľudia prišli nečakane o prácu a bývanie. Na ulici sa môže ocitnúť každý, varujú odborníci.

Ilustračný obrázok k článku Ľudia vo veľkom prichádzajú o prácu aj bývanie. Stále viac ich žije na ulici
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V Bratislave žije na ulici minimálne 4-tisíc ľudí a v dôsledku pandémie pribúdajú ďalší. Potvrdzujú to aj skúsenosti občianskeho združenia Vagus.

Strata práce

„Počas prvej vlny pandémie, na jar, prišlo k nám do denného centra Domec množstvo ľudí, ktorí náhle prišli o prácu. Množstvo ľudí bez domova má brigády alebo chodí na zberné dvory. Avšak pre lockdown prišli aj o to málo čo sa im podarilo zarobiť. Niektorí prišli dokonca aj o bývanie na ubytovniach, pretože zrazu nemali financie a mnohé ubytovne sa zatvorili, kvôli nedostatku nájomníkov,“ vysvetľuje pre Bratislava24 riaditeľka Vagusu Alexandra Kárová.

Nájsť si zamestnanie je dnes podľa nej ešte ťažšie, pretože niektorí zamestnávatelia vyžadujú negatívne PCR testy, ktoré si ale ľudia s nízkymi príjmami nedokážu zaplatiť, pretože sú drahé. Na ulici sú ľudia v ťažkej životnej situácii, chorí, takí, ktorí ušli od tyranov, odchovanci z detských domovov. Sú medzi nimi mladí, aj starí, muži i ženy.

„Avšak na ulici sa nachádza viac mužov ako žien. Je to spôsobené aj tým, že častejšie nechá muž, byt alebo dom, žene a deťom alebo sa ženy ocitnú v azylových centrách,“ dodáva Alexandra Kárová.

Dobro

Riaditeľka Vagusu vraví, že v Bratislave žijú citliví ľudia, ochotní pomáhať.

„Vďaka našim dobrovoľníkom sme mohli počas prvej vlny pandémie rozdávať ľuďom bez domova teplé obedy, olovranty a čisté látkové rúška. V predvianočnom čase sú ľudia všeobecne štedrejší a viac si všímajú ľudí vo svojom okolí. Boli by sme vďační, ak by to tak bolo počas celého roka, a ľudia sa zapájali do zbierok alebo aktivít združenia celoročne,“ dodáva.

Aktuálne sa záujemcovia môžu stať dobrovoľníkmi, napríklad pomáhať s varením obedov v dennom centre Domec, s upratovaním šatníka a triedením oblečenia, alebo sa stať dobrovoľníkom počas víkendových služieb.

„Môžu sa zapojiť do rôznych materiálnych zbierok, ktoré máme počas roka. Tým najdôležitejším je stať sa našim pravidelným darcom, pretože na základe toho môže naše združenie plánovať projekty, a znamená to pre nás stabilitu,“ uzatvára Alexandra Kárová.

Ľudia v núdzi

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM