Rôzne

Do Hurbanových kasárni sa presťahuje múzeum ÚĽUV-u a umelecký súbor Lúčnica

Až do súčasnosti nevyužité časti objektu poskytnú priestory pre umelecký súbor Lúčnica, aj pre Ústredie ľudovej umeleckej výroby.

Ilustračný obrázok k článku Do Hurbanových kasárni sa presťahuje múzeum ÚĽUV-u a umelecký súbor Lúčnica
5
Galéria
Zdroj: TASR

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) ponúkne v centre Bratislavy nové priestory Ústrediu ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a umeleckému súboru Lúčnica.

Vlastné priestory

Do Hurbanových kasárni na Kollárovom námestí sa presťahuje múzeum i časť prevádzky ÚĽUV-u a umelecký súbor Lúčnica. Ten bude mať na jednom mieste sálu, šatne a administratívne priestory s technickým zázemím. Súbor Lúčnica tak prvýkrát v histórii bude sídliť vo vlastných priestoroch. TASR o tom informoval Pavol Čorba z kancelárie ministerky.

Šéfka rezortu kultúry deklaruje úsilie o to, aby slovenské kultúrne inštitúcie mali pre svoju činnosť efektívne a pohodlné zázemie. Do časti nevyužitých priestorov Hurbanových kasární v Starom Meste sa na jej podnet vráti kultúrny život.

„V súčasnosti sa veľmi hodnotné Múzeum ÚĽUV nachádza v Stupave, kde je kultúrne nevyužité. V provizórnom a nevyhovujúcom depozitárnom objekte sú pred zrakom verejnosti ukryté naše kultúrne poklady. Po jeho presťahovaní zriadime v priestoroch bývalých kasárni múzeum s otvoreným depozitárom, ktoré budú reprezentovať našu tradičnú materiálnu kultúru a ľudovo-umeleckú výrobu ÚĽUV-u,“ povedala Laššáková.

Lúčnica sa sťahuje

Až do súčasnosti nevyužité časti objektu poskytnú priestory aj pre umelecký súbor Lúčnica. K činnosti jej bude k dispozícii veľká sála, šatne a priestory na uloženie krojov, kostýmov a vybavenia. „Súbor, ktorý reprezentuje našu originálnu kultúru doma i v zahraničí, musí mať vhodné zázemie. Administratívne priestory, sála a šatne so sprchami sa im stanú novým domovom pre svoju činnosť,“ skonštatovala ministerka.

Ministerstvo kultúry SR v rámci bežných výdavkov na údržbu objektov vo svojej správe sprevádzkuje v najbližších mesiacoch voľné priestory bývalých Hurbanových kasárni v Bratislave. Po vymaľovaní, oprave sociálnych zariadení a kúrenia, začne pripravovať otvorenie Múzea ÚĽUV. Výhodou objektu má byť podľa rezortu aj veľmi dobrá dopravná dostupnosť.

Lúčnica
5
Galéria
Zdroj: TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM