Nina Táborská Kultúra

Literárna súťaž Petržalské súzvuky Ferka Urbánka oslavujú 25 rokov

V tomto roku uplynie štvrťstoročie od založenia literárnej súťaže pre začínajúcich autorov pomenovanej po významnom slovenskom dramatikovi minulého storočia Ferkovi Urbánkovi. Výročie svedčí ozáujme o literárnu tvorbu predovšetkým u mladých autorov.

Ilustračný obrázok k článku Literárna súťaž Petržalské súzvuky Ferka Urbánka oslavujú 25 rokov
Zdroj: TASR

Literárnu súťaž založili ešte v roku 1990 vtedajší riaditeľ petržalskej knižnice Jozef Pavelka, básnik a prekladateľ Vojtech Kondrót, básnik Ľudovít Fuchs a bývalý šéfredaktor časopisu Rodina a škola Eduardo Krajčo.

Informácie pre Bratislava24.sk poskytla Michaela Platznerová, tlačová tajomníčka kancelárie starostu Petržalka.

Išlo o súťaž pre žiakov petržalských základných škôl, ktorých bolo v roku 1990 viac ako 23-tisíc. V prvom ročníku sa zúčastnilo iba 42 detí. Postupne však začali prichádzať do súťaže aj literárne diela detí z celej Bratislavy. V roku 1993 sa súťaž premenovala na Petržalské súzvuky Ferka Urbánka.

Súťaž v roku 2006 definitívne získala celoslovenský charakter. Jej dnešnú podobu tvorí vyhodnotenie troch vekových kategórií, a to mladší žiaci, starší žiaci a dospelí a tri žánrové kategórie – poézia, próza a dráma.

V 25 ročnej histórii súťaže sa medzi porotcami vystriedali mnohé známe osobnosti slovenskej literatúry.

Ako ďalej Platznerová informovala, v roku 2012 sa slávnostné vyhodnotenie súťaže rozšírilo o stretnutie autorov z porotcami a tak majú nádejní začínajúci autori možnosť priamo si vypočuť interakciu na svoje práce a debatovať o posune, vylepšeniach, prípadných chybách či malých nedostatkoch.

Od toho istého roku existuje aj prvý literárny predvečer, ktorý sa uskutočňuje pred slávnostným vyhodnotením literárnej súťaže Petržalské súzvuky Ferka Urbánka. Dôležitým prínosom je najmä to, že medzi účastníkmi súťaže sú aj takí, ktorí v tvorivej literárnej činnosti pokračujú a dosiahli už hodnotné ocenenia.

„Tí, s ktorými sa stretávame dnes, spomínajú na prvé skúsenosti, úspechy, či neúspechy v našej súťaži s vďakou, úctou, príjemnými zážitkami, či jemným humorom na svoje začiatky, a to je pre nás vždy dobrou motiváciou do budúcnosti,“ povedala Katarína Bergerová, riaditeľka Miestnej knižnice Petržalka.

Táto celoslovenská literárna súťaž má ambíciu naďalej dotvárať a spríjemňovať literárny život nielen v Petržalke, ale aj v hlavnom meste a na celom Slovensku.

„Verím, že Petržalské súzvuky Ferka Urbánka budú aj naďalej súzvukom nádejných literárnych prác autorov, ktorí si svoje miesto, štýl a literárny žáner ešte len hľadajú,“ dodal starosta Vladimír Bajan.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM