Rôzne

Lesy SR musia podľa aktivistov samy vykryť výpadok príjmov z ťažby

Iniciatíva Naše Karpaty odmieta tvrdenia, že znížením ťažby v Bratislave by sa muselo začať viac ťažiť na iných miestach na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Lesy SR musia podľa aktivistov samy vykryť výpadok príjmov z ťažby
46
Galéria
Zdroj: TASR

Štátny podnik Lesy SR musí byť schopný nájsť sám rezervy, ktorými výpadok príjmov z ťažby dreva v lesoch v okolí Bratislavy nahradí. Tvrdia to aktivisti z Iniciatívy Naše Karpaty.

Namiesto ťažby rekreácia

Reagujú tak na v stredu (20. marca) prezentované výsledky štúdie k posúdeniu dosahov zmeny hospodárenia v lesoch v okolí hlavného mesta a následné vyhlásenie zástupcov Lesov SR. Tí sú otvorení zníženiu ťažby a zintenzívneniu rekreačných funkcií lesov v Bratislave a jej okolí. Pripomínajú však, že finančné kompenzácie budú musieť zabezpečiť Bratislava a jej mestské časti.

Iniciatíva odmieta tvrdenia, že znížením ťažby v Bratislave by sa muselo začať viac ťažiť na iných miestach na Slovensku. „Štátny podnik Lesy SR musí byť schopný nájsť rezervy, ktorými výpadok príjmov nahradí, keď má dosť peňazí na PR kampane alebo zbytočné miliónové postreky. Riešením je aj zrušenie odvodu Lesov SR do štátneho rozpočtu,“ informovali o tom aktivisti.

Bratislavské lesy podľa ich slov navštevujú tisíce obyvateľov mesta, ale aj ľudí, čo do Bratislavy prichádzajú pracovať alebo študovať. Iniciatíva tvrdí, že tieto lesy patria medzi najnavštevovanejšie na Slovensku a majú obrovský potenciál na podporu rekreácie v súlade s ochranou prírody.

„Avšak súčasný objem i spôsob ťažby a pohľad na les len ako na zdroj ziskov pre štát výrazne obmedzuje ich využitie. Aj preto žiadame zníženie objemu ťažby a oveľa šetrnejší prístup k lesu zo strany štátu,“ vyhlásila iniciatíva. Ako tvrdí, výsledky štúdie potvrdili, čo verejnosť, ochranári, ale aj starostovia či primátor Bratislavy už dlhodobo tvrdia a prečo žiadajú systémovú zmenu v prístupe k bratislavským le­som.

Sedem alternatív

„Ťažba dreva na Devínskej Kobyle, v lužných lesoch alebo pri riečke Vydrica nemôže byť nadradená rekreácii a ochrane prírody. Preto žiadame o urýchlené predstavenie konkrétnych krokov zo strany štátu s cieľom zmeniť súčasný nevyhovujúci režim obhospodarovania týchto lesov,“ povedal bratislavský mestský poslanec a predseda Iniciatívy Naše Karpaty Jakub Mrva.

V stredu prezentovaná štúdia prináša sedem alternatív riešenia územia bratislavských prímestských lesov od najjemnejších cez vylúčenie ťažby a bezzásahový režim až po bežné hospodárenie. Bratislavský magistrát a mestské časti majú teraz osem týždňov na výber jednej z alternatív.

„Z mojej strany bude iniciatíva o ďalšiu komunikáciu s primátorom Bratislavy a mestskými časťami, aby sme sa postupne bavili o ďalších možných krokoch, ktoré vieme spoločne urobiť, aby sme viac podporili rekreačnú funkciu lesov v okolí Bratislavy a spoločne našli krytie ekonomických dosahov, ktoré má nejaké obmedzenia na štátny podnik,“ povedal generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Lesy SR upozorňujú na to, že obmedzenie ťažby bude potrebné finančne kompenzovať. Podobný model funguje v Bratislave aj v prípade mestských lesov. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) uviedla, že si to samosprávy musia uvedomiť. „Je to otázka na ne, koľko sú ochotné za rekreačnú a ostatné funkcie lesa zaplatiť,“ podotkla.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Mestské lesy v Bratislave, Bratislavský lesopark, Železná studnička, Kamzík
46
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM