Lamač si pripomína 150. výročie poslednej bitky rakúsko-pruskej vojny
V bratislavskom Lamači si dnes pripomínajú jubileum najväčšej historickej udalosti vo svojich dejinách.
Pred 150 rokmi sa odohrala bitka pri Lamači, ktorá ukončila prusko-rakúsku vojnu v roku 1866. Mestská časť pripravuje oslavy jubilea. „Už dnes, presne na poludnie, pripomenieme historickú udalosť našim občanom aj vo vysielaní miestneho rozhlasu,“ informoval starosta Lamača Peter Šramko.
Bitka pri Lamači
Veľkú akciu chystá mestská časť začiatkom októbra, keď sa na lúke pri bratislavskom krematóriu, na rozhraní Lamača a Záhorskej Bystrice, uskutoční rekonštrukcia bitky pri Lamači spojená so sprievodným programom.
"V predchádzajúcich dvoch rokoch sme si toto podujatie vyskúšali, aby sme v roku jubilea pripravili naozaj peknú a dôstojnú akciu, ktorá dokáže pritiahnuť návštevníkov nielen z Bratislavy,“ uviedol starosta Lamača.
Medzi pozvanými klubmi vojenskej histórie, spolkami historického šermu a ďalšími združeniami, ktoré sa zaoberajú vojenskou históriou, sú skupiny zo Slovenska, Česka, Nemecka i Maďarska.
Vojenská história
V rámci sprievodných podujatí sa budú konať prednášky týkajúce sa vojenskej histórie i dobových reálií. „Na podujatí chceme takisto odhaliť návrh modelu jazdeckého súsošia, ktoré bude pripomínať bitku pri Lamači. Predstavíme tiež novú knihu o dejinách Lamača,“ dodala Mária Šimončičová z lamačského miestneho úradu.
Bitka pri Lamači sa odohrala 22. júla 1866. Bojové stretnutie pri Bratislave nepatrilo medzi veľké bitky prusko-rakúskej vojny, ale bolo najväčším ozbrojeným konfliktom počas tejto vojny na území dnešného Slovenska.
V bitke padlo približne 600 vojakov rakúskeho cisára a asi 100 Prusov. Útok Prusov na rakúske vojská, ktoré pred Bratislavou vytvorili obranný val, sa začal v ranných hodinách silnou delostreleckou paľbou na Dúbravku a Lamač.
Medzitým sa ďalšie oddiely pokúsili o obchvat rakúskych obranných línií cez Kamzík. Pred rozhodujúcim útokom Prusov zachránil Bratislavu začiatok prímeria uzavretého v Mikulove.
Čítajte aj: Na Slovensku rodinné tradície remesiel ešte nevymreli
Ilustračný obrázok