Eva Sládková Správy Samospráva

Koronové zúfalstvo: TÚTO rodinu ničí rakovina, otec stratil prácu. Hrozí jej ulica

Aktuálny prípad z Karlovej Vsi je jedným z mnohých. Dojímavá je však vlna spolupatričnosti ľudí, ktorá sa po zverejnení príbehu zúboženej rodiny zdvihla.

Ilustračný obrázok k článku Koronové zúfalstvo: TÚTO rodinu ničí rakovina, otec stratil prácu. Hrozí jej ulica
Zdroj: TASR/AP

Predstavte si, že musíte vyžiť zo sumy približne 370 eur. Veď to nemám ani na nájomné, povzdychne si nejeden z nás. Na Slovensku však z takéhoto mála peňazí musí vyžiť takmer pol milióna ľudí. Toľko ich žije pod hranicou chudoby, čo je 373 eur na jedného človeka alebo 780 pre 4-člennú domácnosť. Sociológovia a ekonómovia očakávajú, že v dôsledku pandémie bude počet ľudí po hranicou chudoby narastať.

Na ulici

Veľa sa teraz hovorí o tom, že ľudia mali dopredu myslieť na horšie časy a nasporiť si niečo. Ako si však môže nasporiť niekto, kto žije z mesiaca na mesiac? Taká bola aj rodina s piatimi deťmi v Karlovej Vsi, ktorej osud si všimla starostka Dana Čahojová.

„Donedávna sa o deti starali najlepšie, ako vedeli. Žili skromne. Mama aj otec pracovali. Tak ako mnohým dnes to síce išlo z ruky rovno do úst, ale na krku neviseli nikomu. Zaobišli sa bez nákladných dovoleniek, značkového oblečenia, drahého jedla a mnohých iných vecí, ktoré dnes vo svojej krátkozrakosti považujeme takmer za samozrejmosť. Život sa ale môže v okamihu zmeniť,“ vraví starostka.

S touto rodinou sa však osud kruto zahral. Otec prišiel o prácu, mama dostala rakovinu. Ako povedala pre Bratislava24 Dana Čahojová, rodina sa dostala do bezvýchodiskovej situácie. Doteraz totiž bývali bez zmluvy v podnájme, jeden mesiac nemali z čoho zaplatiť a hrozí im ulica.

„Dnes nemajú na nájomné, na jedlo, na lieky. Pred nimi je studené bezvýchodiskové prázdno. Čisté zúfalstvo. Ako som sa o nich dozvedela? Prišla nás na nich upozorniť dobrá duša v nádeji, že im pomôžeme nájsť východisko z bezvýchodiskovej situácie. Pokúsime sa, samozrejme. Všetko ale nasvedčuje tomu, že najzraniteľnejšie budú rodiny s deťmi, ktoré prídu o zdroj obživy, a že takýchto rodín bude čoraz viac. Ocitli sa na vlások od pádu do sociálnej priepasti,“ dodala starostka.

Ľudskosť

Samospráva Karlovej Vsi sa snaží rodine pomôcť ako sa dá.

„Poskytneme im sociálne poradenstvo, poradíme, kde môžu podať aké žiadosti, vypíšeme s nimi tlačovo na jednorázovú finančnú pomoc. Toto však určite nebude jediný prípad a tak to treba riešiť systémovo. Samosprávy nebudú vedieť popri všetkých zákonných starostiach pomôcť všetkým,“ vraví Dana Čahojová.

Dana Čahojová opísala – samozrejme anonymne – tento smutný príbeh na sociálnej sieti a hneď sa začali ponúkať ľudia, ktorí chceli zúboženej rodine pomôcť.

„Veľmi ma to dojalo, som rada, že ľudskosť ešte nevymrela. O toto by sme sa mali snažiť. Nie sa neustále hádať, ale sa v týchto ťažkých časoch zomknúť a pomáhať si,“ uzavrela starostka.

foto je ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM