Nina Táborská Rôzne

Kontroverzná stavba v Petržalke opäť rozprúdila vody. Nechala tvrdí: "Ftáčnik podpísal stavbu v tajnosti"

Bajo patrí k projektom, ktorý rozdeľuje obyvateľov najväčšej mestskej časti na dva bojové tábory. Pri Sade Janka Kráľa má vyrásť 16 poschodová budova, ktorá podľa slov jej odporcov takto zlikviduje národnú kultúrnu pamiatku. Starosta Petržalky ale problém v stavbe nevidí.

Ilustračný obrázok k článku Kontroverzná stavba v Petržalke opäť rozprúdila vody. Nechala tvrdí: "Ftáčnik podpísal stavbu v tajnosti"
Zdroj: TASR

Stavbu Bajo nakreslil brat starostu Petržalky, Marián Bajan. Naprojektoval tu vysokú 25 poschodovú budovu, súčasťou ktorej bolo aj rozšírenie cesty pri Sade J. K. na 4 prúdovku. Tento návrh ale okamžite väčšina obyvateľov označila za začiatok likvidácie Sadu Janka Kráľa a neskôr Bajanov brat plánovanú stavbu skresal na 16 poschodí.

Advokát a spolupracovník Transparency International Slovensko Pavel Nechala informuje, že proti výstavbe a výrubu stromov na tomto území protestovalo v rokoch 2006 až 2008 14-tisíc občanov.

„Aj proti aktuálnemu projektu BAJO bola zorganizovaná petícia, ktorá mimo iného žiada výstavbu najviac do 6 –nadzemných podlaží v mieste dotyku so Sadom Janka Kráľa,“ informuje Nechala.

Podľa Nechalu, ktorý neúspešne kandidoval na starostu Petržalky v posledných komunálnych voľbách, sa rokovalo o novej výstavbe bez verejnej diskusie a bez zverejnenia informácií pre verejnosť. Takto bolo podľa neho aj podpísané súhlasné stanovisko bývalým primátorom M. Ftáčnikom. Ten podpisom odsúhlasil investičný zámer na výstavbu 16 – poschodovej budovy v dotyku s parkom. „Podozrivé na tomto stanovisku je aj to, že bolo vydané na druhý deň po doručení žiadosti na magistrát,“ uviedol Nachala.

Viacero odporcov stavby pripisuje zodpovednosť za to, že Bajo má vyrásť tam kde má, starostovi Petržalky Vladimírovi Bajanovi.

Vedenie mestskej časti problém nevidí

„Čo sa týka Krasovského, tam nie je jediný dôvod prečo stavbu zastaviť. Jediným problémom tu bola bulvarizácia, ktorá sa opierala len o to, že v čase keď ja som tu nebol tak investor požiadal môjho brata aby stavbu nakreslil ako architekt,“ vysvetlil pre Bratislava24.sk starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Podľa starostu oslovila jeho brata súkromná firma v v čase, kedy nebol dôvod, prečo by to nezobral. „Hlavne nemohol vedieť, že ja tu budem kandidovať a stanem sa starostom,“ doplnil Bajan. Podľa jeho slov je vždy problémom pri takýchto stavbách, že sa ľudia ozvú až keď vidia robotníkov, vtedy je už ale neskoro.

„Nekonalo sa v čase v ktorom sa malo a opäť túto “kauzu” využil jeden z mojich protikandidátov, pretože stavba vyrastá oproti jeho bytu a jediný záujem z jeho strany je ten, že sa mu zhorší výhľad z okna. Takto sa stavba ale zastaviť nedá, je to až komické. Navyše si treba uvedomiť, že stavebný zákon neumožňuje starostovi aby zastavil zákon lebo niekomu sa to nepáči,“ uzavrel Bajan.

Viac sa dočítate tu: Rozhovor so starostom: Vladimír Bajan nechce z Petržalky len nocľaháreň, ale plnohodnotné mesto

Riešenie?

Riešenie z tejto situácie je podľa Nechalu, ktorý je vlastníkom bytu, ktorý bude dotknutý uvedenou stavbou, možné v dvoch krokoch. Prvým je posúdenie už vydaného záväzného stanoviska. Ak by sa potvrdili nezrovnalosti, stanovisko by malo byť zrušené a následne vydané nesúhlasné stanovisko.

S týmto podnetom sa Nechala spolu s ďalšími obyvateľmi Petržalky obrátili na Iva Nesrovnala. Druhým riešením by mohlo byť podrobnejšie zaregulovanie územia v okolí Sadu Janka Kráľa.

Popis stavby

Objekt má nvrhnutých 16 nadzemmných podlaží a jedno ustúpené podlažie s pochôdznou terasou a jedným podzemným podlažím. V hlavnej hmote na prvom podlaží má byť vstup, kaviareň, priestory na prenájom a technolgické miestnosti. V prvom podzemnom podlaží majú byť pivničné kopky, garážové priestory, sklad a CO kryt.

Na 2.až 11. podlaží majú vzniknúť apartmány, na 12.až 16. podlaží byty. Na streche je navrhnutý bazén, vírivé vane a spoločenská miestnosť. Na teréne sú navrhnuté parkovacie miesta a vnútroblokový park. Dopravné napojenie je navrhnuté na Krasovského ulicu cez miestnu komunikáciu Pri Starom Háji.

Prečítajte si tiež: Bývalý cyklistický štadión v Novom Meste nahradí športpark. Takto bude vyzerať nová Jama

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM