Nina Táborská Krimi

Kauza utýranej Lucky Luknárovej: Prokurátorka navrhla manželom 20-ročné tresty

Manželia obžalovaní z obzvlášť závažného zločinu vraždy v prípade na smrť utýranej maloletej Lucky Luknárovej ju vystavovali surovým, bezcitným a brutálnym útokom. Rozsudok bude vyhlásený 16. októbra. Manželia sú naďalej stíhaní väzobne, žiadali o milosť.

Ilustračný obrázok k článku Kauza utýranej Lucky Luknárovej: Prokurátorka navrhla manželom 20-ročné tresty
Zdroj: TASR

Pred Okresným súdom Bratislava 1 dnes predniesla dnes záverečnú reč dozorujúca prokurátorka

„Ako asociálni, neprispôsobiví občania maloletej neposkytovali stravu, základnú lekársku starostlivosť, ani len povinné očkovanie. Toto všetko sa podpísalo na zdravotnom stave maloletej. Neustále ju bili a spôsobili jej minimálne päť druhov rozličných zranení. Spôsobili jej kruté a ničivé bolesti,“ uviedla to dnes vo svojej záverečnej reči pred Okresným súdom Bratislava 1 dozorujúca prokurátorka Krajskej prokuratúry v Trnave.

„Obžalovaní boli, ako dokázali znalecké posudky, s úbytkom sociálnych zábran,“ zdôraznila okrem iného prokurátorka. Navrhla, aby obžalovaní boli uznaní vinnými z obzvlášť závažného zločinu vraždy a uložený matke a otcovi 20-ročný trest odňatia slobody v ústave s maximálnym stupňom stráženia a zároveň trojročný ochranný dohľad. Pred súdom nebola preukázaná vina môjho klienta," uviedol jeden z advokátov.

Rozsudok už tento týždeň

Obhajoba má zato, že ani priamym a nepriamym dokazovaním nebolo preukázané, že by sa Juraj H. „tak správal voči maloletej“, dodal obhajca, ktorý trvá na oslobodzujúcom rozsudku. Predtým pred čítaním záverečných rečí a po vypočutí dvoch svedkov a jedného znalca vyhlásil predseda senátu tohto nižšieho bratislavského súdu dokazovanie za ukončené.

„Povaha, charakter trestného činu si vyžaduje odročenie hlavného pojednávania na štvrtok 16. októbra, kedy po porade členov senátu bude vyhlásený rozsudok,“ uviedol na záver dnešného takmer päťhodinového pojednávania predseda trojčlenného senátu Okresného súdu Bratislava 1. Odročenie procesu o tri pracovné dni na vyhlásenie rozsudku súdu umožňuje zákon.

Konanie v ich neprítomnosti

Manželia sú naďalej stíhaní väzobne. Na dnešné a na septembrové pojednávanie, ako aj v auguste, dali súhlas na konanie v ich neprítomnosti.

V septembri 2012 našla polícia telo maloletej Lucky v byte na bratislavskej Koceľovej ulici, v ktorom bývala so svojou rodinou. V tom čase bola približne tri roky po smrti. Polícia rok nato obvinila z obzvlášť závažného zločinu vraždy Alexandru H. a Juraja H., matku a otčima Lucky. Juraj H. bol doposiaľ už šesťkrát súdne riešený za rozličné trestné činy.

Doterajšie odpykanie trestov

Doteraz si zase Alexandra H. odpykala sedemmesačný trest za neoprávnené poberanie prídavkov na mŕtvu Lucku a za pokus o vstup do cudzieho bytu na spomínanej Koceľovej ulici bez vedomia majiteľa. Neskôr ju polícia obvinila z trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby.

Polícia už minulý rok v októbri prekvalifikovala trestné stíhanie Juraja H. a Alexandry H. z týrania blízkej osoby na obzvlášť závažný zločin vraždy. Polícia najskôr obvinila Juraja H. z týrania, neskôr v tomto prípade obvinila aj Alexandru H. Otčim dievčatka sa chcel s prokurátorom dohodnúť a výmenou za priznanie dostať nižší trest.

Bratislavská Krajská prokuratúra vypracovala dohodu o vine a treste, poslala ju na súd, avšak napokon ju na príkaz Generálnej prokuratúry SR stiahla. Zároveň bol vydaný pokyn na doplnenie dokazovania v prípravnom konaní, so zameraním aj na ustálenie právnej kvalifikácie skutku a preskúmanie primeranosti dohodnutého trestu. Vec následne až dodnes dozoruje Krajská prokuratúra v Trnave.

Juraj H. si v polovici minulého roka odpykal trest za inú trestnú činnosť. Alexandru H. zasa minulý rok prepustili na slobodu, keď si vo väzbe odpykala sedemmesačný trest, na ktorý ju pôvodne Okresný súd Bratislava II odsúdil za neoprávnené poberanie prídavkov na mŕtvu Lucku a za pokus o vstup do cudzieho bytu bez vedomia majiteľa.

Matka však na slobode dlho nepobudla. Po prepustení z väzby ju zadržala polícia a obvinila ju z trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM