Samospráva

Karlovešťania chcú na Jurigovom námestí viac zelene aj zmodernizovanú fontánu

Svoj názor na súčasný stav a predstavy, ako by Jurigovo námestie malo vyzerať v budúcnosti, vyjadrilo takmer 500 osôb.

Ilustračný obrázok k článku Karlovešťania chcú na Jurigovom námestí viac zelene aj zmodernizovanú fontánu
4
Galéria

Na Jurigovom námestí v Karlovej Vsi by mala pribudnúť zeleň, rovnako tak služby i obchody, pričom by sa tak malo stať prostredníctvom komplexnej revitalizácie verejného priestoru. Myslia si to obyvatelia mestskej časti, ktorí vyjadrili svoj názor v participatívnom prieskume mestskej časti.

Rozbité a zdevastované

"Svoj názor na súčasný stav a predstavy, ako by Jurigovo námestie malo vyzerať v budúcnosti, vyjadrilo prostredníctvom dotazníku a ďalších foriem opytovania takmer 500 osôb,“ informovala samospráva na svojom webe o zbieraní dát v priebehu mesiacov máj a jún 2019.

"Za zásadný problém súčasnej podoby verejného priestoru v blízkosti električkovej radiály považujú obyvatelia jeho technický stav,“ priblížila mestská časť.

Na jeho rozbitosť a zdevastovanosť poukázala takmer tretina (31 percent) respondentov. Ďalším problémom je limitovaná ponuka aktivít i neuspokojivý stav zelenej infraštruktúry (26 percent respondentov).

Viac stromov a zelene

Naopak, námestie ako jednu z kľúčových lokalít Karlovej Vsi respondenti oceňujú pre jeho priestorovú veľkorysosť. Práve v tom, rovnako ako v existujúcej fontáne na mieste vidia potenciál budúcej podoby Jurigovho námestia.

"Takmer polovica respondentov si myslí, že by fontána mal byť zmodernizovaná, ale tak, aby viac ovlažila priestor,“ uvádza mestská časť.

Samospráva v tejto súvislosti dodáva, že prieskum poukázal na potrebu opatrení reagujúcich na zmenu klímy.

„Vyše tri štvrtiny respondentov (76 percent) si myslia, že námestie sa v lete prehrieva a pociťujú horúčavu a 63 precent respondentov je presvedčených, že na námestí nie je dostatok tieňa,“ uvádza Karlova Ves.

Živé miesto

Riešením je preto podľa samotných obyvateľov zvýšenie podielu zelených plôch, výsadba vzrastlej zelene, zatienenie prehrievaných okolitých prvkov a povrchov pergolami, zelenými fasádami a strechami a vytvorenie koncepcie hospodárenia s dažďovou vodou v území.

Participatívny prieskum ako podklad pre budúcu revitalizáciu námestia a architektonicko-urbanistickú súťaž realizovala mestská časť v rámci projektu Deliver – Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Karlova Ves
4
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie