Samospráva

Karlova ves bude po novom riešiť zimnú a letnú údržbu vo vlastnej réžii

Bratislava Karlova Ves chce vykonávať letnú a zimnú údržbu v mestskej časti prostredníctvom svojich zamestnancov. Zámer využívať na verejnoprospešné práce v mestskej časti len kapacity miestneho úradu dnes odsúhlasili poslanci mestskej časti.

Ilustračný obrázok k článku Karlova ves bude po novom riešiť zimnú a letnú údržbu vo vlastnej réžii
Zdroj: TASR

Ako v návrhu zámeru uviedol jeho predkladateľ, prednosta miestneho úradu v Karlovej Vsi Ján Hrčka, pri súčasnom systéme zabezpečovania letnej a zimnej údržby dodávateľským spôsobom musí mestská časť často voliť kompromis medzi potrebami Karlovej Vsi a finančnými možnosťami svojho rozpočtu.

Hrčka takisto poukázal na to, že dodávateľský spôsob nie je vždy pre samosprávnu dostatočne operatívny a efektívny. „Dodávateľ musí napríklad zabezpečiť pre zimnú údržbu dostatočný počet pracovníkov. No ak je teplejšia zima, tí sú síce platení, reálne však pre mestskú časť nevykonávajú prácu,“ uviedol.

Vlastná réžia letnej a zimnej údržby by podľa Hrčku priniesla nielen väčšiu flexibilitu, ale aj úspory približne 30.000 eur ročne. „A to sa týka prvých piatich rokov, do ktorých by bolo potrebné rozložiť vstupné náklady na nákup potrebnej techniky,“ vysvetlil Hrčka. Túto sumu odhadol karlovoveský prednosta na 100.000 eur.

„Priemerné ročné náklady na zabezpečenie letnej a zimnej údržby by tak boli 475.000 eur, zatiaľ čo náklady na služby dodávateľa sa v posledných štyroch rokoch pohybovali na úrovni 507.000 eur,“ spresnil

Zámer počíta s 12 pracovníkmi pre letnú a 16 pracovníkmi pre zimnú údržbu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM