Tomáš Stupavský Rôzne

Kam ísť oslavovať dnešný sviatok? Štefánska zábava je na programe aj v Bratislave, avšak nemá také čaro ako na dedine

Dnešný druhý sviatok vianočný je významný kresťanský sviatok, no pre mnohých znamená aj neviazanú zábavu a stretnutie s rodinou a priateľmi. Slovenskou tradíciou je pre mnohých mladých ľudí sa večer vybrať na obľúbenú Štefánsku zábavu.

Ilustračný obrázok k článku Kam ísť oslavovať dnešný sviatok? Štefánska zábava je na programe aj v Bratislave, avšak nemá také čaro ako na dedine
Zdroj: Dnes24.sk

Štefánska zábava sa koná aj v Bratislave, no v porovnaní s dedinskými akciami jej chýba väčšia prestíž.

Na 26. decembra sa každý rok teší celé Slovensko. Sviatok sv. Štefana je aj dňom spoločenských kontaktov. V tento sviatok býva zvykom, že sa navštevujú príbuzní a známi. Ako je na Slovensku „peknou“ tradíciou na stoloch nechýba ani alkohol a hromada jedla. Rodina, kamaráti sa tak pri poháriku a rôznych pochúťkach konečne pokojne porozprávajú. Neskôr sa zväčša mladí ľudia poberú na Štefánske zábavy.

V hlavnom meste, ale bohužiaľ nemá tradičná vianočná veselica taký ohlas ako v iných častiach Slovenska. Príčinou môže byť viacero faktorov. Táto akcia sa v západnej metropole až tak neodlišuje od iných, ktoré sa tu organizujú počas celého roka. Dôvod je ten, že sa na diskotéke alebo v klube stretávajú Bratislavčania, ktorí sú spolu častejšie, keďže tu trávia väčšinu času svojho života. Takže sa nejedná o nič výnimočné.

Naopak na dedinách a v iných mestách je tomu inak. Priznajme v Bratislave žije veľa ľudí zo všetkých častí krajiny, čiže podstatnú časť svojej rodiny a známych nevídajú tak často. So všetkými kamarátmi z detstva sa tak väčšinou vidia trikrát do roka. A to počas veľkonočných sviatkov, na „dušičky“ a Vianoce.

Preto ak sa všetci spolu stretnú napríklad na Štefana pod strechou kultúrneho domu alebo v niektorom z miestnych pohostinstiev, odštartuje bujará zábava, popri ktorej sa spomína na časy minulé.

Program veselíc je pestrý

Ale, aby sme nášmu hlavnému mestu nekrivdili aj tu množstvo podnikov na dnešok pripravilo špeciálne párty. Štefánsku zábavu si môžete užiť v bare The Square, kde je naplánovaná akcia pod názvom Kmeťoband – Štefánska Párty. Na Štefana pozýva aj klub UHU.

Tradičná vianočná veselica je naplánovaná aj v Dunaji, ale netradične pomenovaná Pistácie. Re:fresh Club zase láka zákazníkov na párty v štýle rock’n’rollu a rocku. Štefánska zábava bude aj v Horpkirku na Karpatskej ulici a v podniku The Club. Zahanbiť sa nedá ani Klub Dole, kde sa párty ponesie pod názvom Wicked.

Dnešný druhý sviatok vianočný je pre veriacich kresťanov dňom spomienky na diakona a prvého mučeníka svätého Štefana, ktorý bol pre vieru v Ježiša Krista ukameňovaný. Veriaci sa modlia a ďakujú Bohu nielen za neho, ale pripomínajú si všetkých vyznávačov, ktorí pre vieru v Ježiša Krista obetovali svoj život.

V gréckokatolíckej cirkvi dnes slávia sviatok nazývaný Zhromaždenie (Zbor) k Presvätej Bohorodičke a sviatok svätého prvomučeníka Štefana oslávia 27. decembra.

V rímskokatolíckej cirkvi nasleduje po dnešnej spomienke na sv. Štefana ďalší z okruhu vianočných sviatkov – sviatok Svätej rodiny, ktorý obvykle pripadá na poslednú nedeľu v roku, tentokrát na 28. decembra. A 1. januára 2015 bude sviatok Panny Márie Bohorodičky.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM