Kultúra

Jedna z najmladších bratislavských galérií vydáva svoju prvotinu. RFG galéria chystá hneď ďalšiu

Jedna z najmladších bratislavských galérií Roman Fecik Gallery sumarizuje tri roky svojej činnosti 2012-2014 v prvej publikácii. Pod názvom galérie a s podtitulom Umenie pre zberateľov hodnotí úvodné obdobie, ktoré vraj stačia na jej vyprofilovanie.

Ilustračný obrázok k článku Jedna z najmladších bratislavských galérií vydáva svoju prvotinu. RFG galéria chystá hneď ďalšiu
Zdroj: TASR

Zároveň je v RFG v centre mesta do 23. januára skupinová výstava z tvorby viacerých popredných slovenských výtvarníkov. „V knihe sú kurátorské texty k všetkým doterajším 20 výstavám v našej galérii. Tie vydávame tiež v skladačke ku každej výstave. V roku 2015 chceme vydať druhú knihu. Bude sa venovať slovenskému sochárstvu v druhej polovici 20. storočia,“ uviedla pre TASR Lucia Zlochová z RFG.

Podľa nej prvotná idea na vytvorenie galérie sa zrodila u jej majiteľa a zberateľa umenia Romana Fečíka. Bola to myšlienka, že v našich podmienkach chýba inštitúcia, ktorá by sa zameriavala primárne na skupinu nadšencov a podporovateľov umenia.

Galéria sa tiež zameriava na generáciu domácich etablovaných výtvarníkov, ktorí začali tvoriť prevažne v 50. a 60. rokoch 20. storočia a minulý režim im pre ideové presvedčenie nedovolil oficiálne vystavovať. To ovplyvnilo ich pôsobenie na umeleckom trhu.

„Pri príprave výstav sme sa presvedčili, že práve to sú miesta, kde treba hľadať skryté poklady, atraktívne aj pre zberateľov umenia. Teší ma tiež, že galéria vytvorila priestor pre stretnutia ľudí, ktorí majú vzťah k umeniu a zároveň aj ďalšiu platformu pre odbornú výmenu názorov,“ zdôvodňuje Zlochová.

RFG je galéria moderného a súčasného výtvarného umenia. V publikácii sú spomínané výstavy a je tiež hodnotená tvorba týchto slovenských umelcov: Jozefa Jankoviča, Monogramistu T.D., Rudolfa Filu, Juraja Meliša, Veroniky Rónaiovej, Doroty Sadovskej, Ivana Csudaia, Martina Sedláka, Juraja Bartusza, Igora Kalného, Petra Rónaia, Mariána Mudrocha či dvojice Vladimír Popovič a Viktor Frešo.

Tiež sú spomínané umelecké zbierky manželov Šovčíkových, Ivana Melicherčíka, Martina Marenčina a Jozefa Ondzika. Jedinou zahraničnou výstavou je výber z tvorby svetoznámeho a všestranného českého umelca Jana Švankmajera.

Okrem fotografií z vernisáží výstav knihu spestrujú ukážky diel z tvorby spomínaných umelcov. Je v nej uvedená tiež prezentácia slovenských autorov na medzinárodnom veľtrhu výtvarného umenia v Rakúsku Viennafair (2013, 2014) a na Steirischer Herbst Festival v Grazi (2014). Ešte v širších zahraničných aktivitách chce RFG pokračovať v tomto roku pri propagácii nášho umenia.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM