Nina Táborská Kultúra

Jedinečná výstava ponúka vzácne kusy zhotovené najstaršími fotografickými technikami

Výstava prezentuje viac ako 400 fotografií z obdobia rokov 1839 – 1939: originálov, tlačených kópií i digitalizovaných snímok. Medzi fotografiami sa nachádzajú vzácne kusy zhotovené najstaršími fotografickými technikami. Navštíviť jedinečnú výstavu máte čas už len do 18. februára.

Ilustračný obrázok k článku Jedinečná výstava ponúka vzácne kusy zhotovené najstaršími fotografickými technikami
Zdroj: Dnes24.sk

Už tento štvrtok o 17.00 hod. sa koná prehliadka výstavy Teatrálny svet 1839 – 1939, sprístupnenej v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave.

Výstavou bude sprevádzať kurátorka Anna Grusková, ktorá ju predstaví z pohľadu autorky a zostavovateľky, bližšie opíše jednotlivé časti výstavy, poukáže na jej najzaujímavejšie a najvzácnejšie exponáty. Bratislava24.sk o tominformoval Miroslav Švoňava z Divadelného ústavu Bratislava.

Výstava Teatrálny svet 1839 – 1939 z digitálnej kolekcie najstarších divadelných a paradivadelných fotografií z územia dnešného Slovenska a slovenských menšín vznikla v spolupráci Divadelného ústavu a Slovenského národného múzea v Bratislave. Prezentuje viac ako 400 fotografií z obdobia rokov 1839 – 1939: originálov, tlačených kópií i digitalizovaných snímok.

Medzi fotografiami sa nachádzajú vzácne kusy zhotovené najstaršími fotografickými technikami, prvé farebné aj kolorované fotografie, ktoré dokladajú kultúrnu pluralitu tohto regiónu a rozhľadenosť a šikovnosť našich predkov. Vzhľadom na časové rozmedzie vzniku vystavovaných fotiek majú veľkú poznávaciu a estetickú hodnotu nielen pre divadelníkov, ale aj pre všetkých záujemcov o históriu a kultúru územia dnešného Slovenska.

Originály digitalizovaných fotografií kolekcie sa nachádzajú v zbierkach Divadelného ústavu a partnerov výstavy: Slovenského národného múzea – Historického múzea, Slovenského národného múzea v Martine, Slovenskej národnej knižnice, Východoslovenského múzea v Košiciach, Slovenského národného archívu, Múzea mesta Bratislavy, Archívu hlavného mesta SR Bratislavy a v súkromnej zbierke Miklósa Vojteka.

Výstavu si máte možnosť prezrieť už len do 18. februára.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM