Rôzne

J. Kukura si prevzal Zlatú medailu Univerzity Komenského v Bratislave

Zlatá medaila patrí 70-ročnému laureátovi nielen za 15-ročnú spoluprácu s univerzitou a tvorbu jej dobrého mena.

Ilustračný obrázok k článku J. Kukura si prevzal Zlatú medailu Univerzity Komenského v Bratislave
3
Galéria
Zdroj: TASR

Zlatú medailu Univerzity Komenského v Bratislave si dnes v sieni rektorov univerzity prevzal Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna.

Zlatá medaila

Ocenenie mu udelil rektor UK v Bratislave Karol Mičieta „za dlhodobú spoluprácu prispievajúcu k rozvoju a dobrému menu univerzity, za spoločné otváranie čarovnej brány poznania kľúčom Detskej Univerzity Komenského všetkým jej účastníkom, z ktorých viacerí sa stali riadnymi študentmi univerzity a tiež pri príležitosti jeho životného jubilea a 15. výročia DUK“.

Zlatá medaila patrí 70-ročnému laureátovi nielen za 15-ročnú spoluprácu s univerzitou a tvorbu jej dobrého mena, zohľadňuje i Kukurovu aktívnu účasť v Správnej rade UK či jeho prínos pre spoločenský život na Slovensku. „Napriek tomu, že nie je našim absolventom, veľmi aktívne spolupracuje na našom dobrom mene a spolupráci aj s inými univerzitami. Príklad je jeho syn, ktorý dnes už veľmi aktívne spolupracuje s našimi fyzikálnymi chemikmi,“ povedal Karol Mičieta, ktorý v slávnostnom príhovore označil Juraja Kukuru za misionára detského vzdelávania na Slovensku.

Vzdelanie nad všetko

„Je to ocenenie, ktoré pre mňa strašne veľa znamená, veľká pocta a uznanie, prejav toho, že si ľudia vážia, čo som urobil aj mimo mojej hereckej práce. Je to úžasný pocit, som šťastný a veľmi pekne za to ďakujem,“ povedal pre médiá Kukura, pre ktorého podpora vzdelávania ostáva kľúčovou záležitosťou.

„Pretože sa mení svet, pozrite sa v akom napätí sa nachádza – v rozpore medzi blahobytom a chudobou, v rozpore názorovom, v rozpore viery a náboženstva. A to budú musieť vziať do rúk mladí ľudia a urobiť z toho dobrý svet. A čo je na tom najlepšie? Samozrejme, vzdelanie,“ vyhlásil s tým, že detská univerzita je na správnou mieste: „Som rád, že som mohol tejto spoločnosti odovzdať niečo za to, čo všetko táto spoločnosť pre mňa urobila. Vzdelanie je pre mňa nad všetko, pretože je jedinou zábezpekou pre mier, slobodu a istú mieru blahobytu na tom to svete.“

Pozdravné prejavy zazneli z úst laureátovho syna Philippa Kukuru, profesora Miroslava Marcelliho z Filozofickej fakulty UK v Bratislave i profesorky Carol Robinson z Univerzity v Oxforde, ktorá dnes svojou prednáškou otvorila DUK 2017. „Páči sa mi, ako ste zriadili detskú univerzitu, s radosťou som bola jej súčasťou dnes dopoludnia. Myslím si, že je toho veľa, čomu sa môže Oxfordská univerzita od tejto univerzity priučiť. Je to ohromný počin, blahoželám vám a ďakujem, že ste ma pozvali,“ uviedla Carol Robinson, ktorá je prvou ženou na pozícii profesora chémie v Oxforde, predtým bola prvou profesorkou chémie na univerzite v Cambridge.

J. Kukura si prevzal Zlatú medailu
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM