Adriana Banásová Správy

„Integrovanú dopravu v meste potrebujeme, nemôže však obmedzovať určité skupiny ľudí“ Ivo Nesrovnal

Primátor Bratislavy oznámil, že chce nájsť spôsob zachovania zliav na cestovnom pre ŤZP občanov v MHD aj po zavedení III. etapy integrovaného dopravného systému. Pomôcť by mala pracovná skupina, ktorá má pripraviť plán zmiernenia finančných dopadov na týchto občanov v rámci integrovanej dopravy.

Ilustračný obrázok k článku „Integrovanú dopravu v meste potrebujeme, nemôže však obmedzovať určité skupiny ľudí“ Ivo Nesrovnal
Zdroj: TASR

Rokovania sa zúčastnili všetci partneri Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) – zástupcovia hlavného mesta SR Bratislavy, Bratislavského samosprávneho kraja, Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

„Som rád, že partneri reagovali na môj návrh pozitívne. Môj postoj bol od začiatku diskusie k tejto téme jednoznačný a deklaroval som ho aj na júnovom zastupiteľstve, a to pomôcť zdravotne postihnutým občanom a upraviť tarify, ktoré nastavilo bývalé vedenie mesta ešte v decembri 2012,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Zriadenie pracovnej skupiny

„Dnes bola vytvorená pracovná skupina, ktorá sa bude pravidelne stretávať. Jej úlohou je pripraviť spôsob zmiernenia finančných dopadov na ŤZP občanov v rámci integrovanej dopravy v našom kraji,“ ozrejmil Nesrovnal.

V Bratislave je približne 25 300 držiteľov ŤZP preukazov. Finančná kompenzácia mesta za takýto počet cestujúcich pri úplne zľavnenom cestovnom predstavuje sumu 3,2 mil. eur.

„Najvhodnejším riešením by tak bol solidárny prístup všetkých partnerov BID a teda jednotná tarifa pre všetkých ŤZP občanov v rámci Bratislavskej integrovanej dopravy,“ doplnil primátor Bratislavy.

Potreba integrovanej dopravy

Cieľom vedenia mesta je totiž udržať systém integrovanej dopravy postavený na jednoduchých a jednotných podmienkach pre cestujúcich, ale aj férový prístup k najzraniteľnejšej skupine cestujúcich.

„Musíme si uvedomiť, že integrovanú dopravu potrebujeme. Do Bratislavy totiž každé ráno prichádzajú desaťtisíce cestujúcich z okolia Bratislavy a zahlcujú dopravu Integrovanú dopravu preto musíme spustiť, je to obrovský krok vpred. Jej podmienky však nemôžu obmedzovať niektoré skupiny ľudí, ktorí MHD využívajú,“ povedal primátor Nesrovnal.

Prečítajte si tiež: Zmeny v zľavách v MHD sú pre hendikepovaných neprijateľné

Ivo Nesrovnal sa vyjadril, že na septembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva predstaví riešenie cestovania mestskou hromadnou dopravou pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím tak, aby eliminoval dopady integrácie dopravného systému v Bratislavskom kraji na túto skupinu obyvateľstva.

Rokovania na túto tému tak budú pokračovať.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM