KAW Správy Tlačové správy

IKEA Bratislavčanov očarila hneď po otvorení. Odvtedy uplynulo už neuveriteľných 30 rokov!

Spoločnosť IKEA prišla na Slovensko v roku 1992. Bratislavčania mali od začiatku výhodu, že ju mali poruke. A tak v množstve bytov stojí skvelá knižnica Billy či praktický stolík Lack. A nielen to.

Ilustračný obrázok k článku IKEA Bratislavčanov očarila hneď po otvorení. Odvtedy uplynulo už neuveriteľných 30 rokov!
12
Galéria
Zdroj: IKEA

Hneď ako prišla IKEA na Slovensko, získala si srdcia Slovákov, ktorí dovtedy v obchodoch nábytok iba obzerali a sotva sa ho mohli dotknúť. Švédska spoločnosť však priniesla niečo celkom nové. Zrazu si mohli zákazníci sadnúť do kresla, „vyvaliť“ sa na pohovke, či ľahnúť si na matrace a vybrať ten najlepší.

Aj keď žiadny nábytok nekúpili, odniesli si aspoň doplnok v podobe dizajnovej vázy, obrazu, kúpeľňového koberčeka či zrkadla. Na dračku tiež išli a stále idú súpravy riadov, poháriky na stope či kvalitné hrubostenné poháre na vodu, ktoré niektorí pamätníci používajú už dlhé roky.

IKEA narástla

V roku 1992 otvorila IKEA svoj prvý obchod na Slovensku na Gagarinovej ulici v Bratislave. Už o tri roky sa pre obrovský záujem zákazníkov sťahovala do väčších priestorov na Tomášikovej ulici. Predajná plocha však stále nebola dostačujúca, a tak v roku 2002 otvorili obchodný dom na Ivanskej ceste, kde sídli dodnes.

Bratislavčania si iste spomenú, ako to v deň otvorenia v hlavnom meste vyzeralo. Kto chcel ísť nakúpiť do IKEA, musel si počkať v kolóne, pretože nedočkaví zákazníci doslova zablokovali príjazdové cesty k obchodnému domu.

Odvtedy uplynulo veľa času a IKEA ďalej rastie, inovuje a vymýšľa nové veci. Nie je jej ľahostajná ekológia ani pomoc komunitám. Bratislave pomáha v každej situácii – či išlo o obdobie pandémie, kedy vybavila nábytkom karanténne „mestečko“ na Zlatých pieskoch alebo v čase vojny na Ukrajine, keď zariaďovala dočasné príbytky pre utečencov z Ukrajiny.

Viac tovaru aj zamestnancov

Vo svojej prvej prevádzke na Gagarinovej ulici mala IKEA v ponuke 680 kusov výrobkov a zamestnávala 18 ľudí. S narastajúcou plochou, postupnou digitalizáciou a so zvyšujúcim sa počtom služieb toto číslo v priebehu posledných 30 rokov narástlo až na súčasný počet 600 zamestnancov.

Na rozšírenej predajnej ploche na Ivanskej ceste dnes zákazníci nájdu viac ako 9 500 rôznych výrobkov.

Obľúbené výrobky

Najpredávanejšou sériou výrobkov spoločnosti IKEA za posledných 30 rokov sa stala séria LACK. Stolíkov a políc z tejto série sa doteraz predalo takmer 1,5 milióna kusov. Druhým najpopulárnejším výrobkom sú poháre na stopke zo série SVALKA, z ktorých si vychutnáva svoj obľúbený nápoj až 1,4 milióna Slovákov.

Dôraz na udržateľnosť

Spoločnosti IKEA nie je ľahostajný osud našej planéty. Na splachovanie toaliet používa vodu z podzemných vrtov pod obchodným domom, vďaka čomu ušetrí okolo 10 miliónov litrov pitnej vody ročne. Energiu odoberá výlučne z obnoviteľných zdrojov a používa osvetlenie LED. V rámci odpadového hospodárstva triedi 20 rôznych surovín.

V IKEA nájdete aj oddelenie Circular Hub, ktoré ponúka nový život použitému nábytku.

Pred pár dňami IKEA spustila aj jeho online formát, v ktorom si záujemcovia môžu zaobstarať nábytok mimo štandardnej ponuky, ide napríklad o použitý nábytok či dopredaj výrobkov, ktoré už nie sú v aktuálnej ponuke.

A to nie je všetko! Do vozového parku IKEA Bratislava čoskoro pribudnú nové vozidlá, ktoré budú postupne znižovať uhlíkovú stopu v rámci logistiky.

Oslavujte s IKEA

V rámci osláv prichystala IKEA špeciálne akcie pre členov IKEA Family. Od 25. júna až do 31. júla 2022 ponúkne vybrané výrobky za zvýhodnené ceny, akcie v reštaurácii, či vyzdvihnutie online objednávky zdarma.

V sobotu, 25. júna, sa od 10:00 do 18:00 môžu zákazníci tešiť na množstvo aktivít priamo v obchodnom dome.

Obchodný dom IKEA oslavuje 30 rokov na Slovensku
12
Galéria
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM