KAV Krimi

Bratislavou sa šíria poplašné správy súvisiace so smrťou Violy. Ich autorom hrozí trest

Polícia SR denne zbiera statusy, ktoré šíria dezinformácie a paniku medzi obyvateľmi Bratislavy a posúva ich kriminalistom, ktorí situáciu analyzujú.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavou sa šíria poplašné správy súvisiace so smrťou Violy. Ich autorom hrozí trest
11
Galéria

Od piatka sa šíria naprieč Bratislavou aj celým Slovenskom poplašné správy. Ide o hoax, ktorého obsahom je dezinformácia, že nájdenie ďalšieho tela ženy v druhom bratislavskom obvode súvisí so smrťou učiteľky a modelky Violy.

Za mreže kvôli šíreniu hoaxov

Šírenie takéhoto hoaxu, teda mimoriadne závažnej dezinformácie, nie je beztrestné. Hoax, ktorý môže vyvolať panickú hystériu, sa šíri hlavne vo forme Stories na Instagrame a už aj na Facebooku. „Dosah môžeme rátať v desiatkách tisíc ľudí,“ informuje polícia na sociálnej sieti. K šíreniu poplašnej správy prispelo aj pátranie po mladíkovi, ktorý sa stratil po behaní pri Dunaji a po ktorom policajti pátrajú.

V poplašnej správe sa píše, že „zapieranie polície vo veci druhej mŕtvej ženy má byť vecou taktiky v súvislosti s reálnym zločinom spáchaným na slečne Viole“. Polícia upozorňuje, že v tomto prípade existuje bezpochyby podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, za čo hrozí trest za mrežami vo výmere až na dvoch rokov.

Ženám nebezpečenstvo nehrozí

„Akékoľvek správy o tom, že sa v Bratislave rozmohli vraždy alebo že ženám hrozí bezprostredné nebezpečenstvo, sú klamstvom,“ upozorňuje polícia. Autori poplašných správ sa odvolávajú na svoje údajné a tajné zdroje z polície.

Polícia zdôrazňuje, že nemá nijaké informácie o tom, že by smrť učiteľky a modelky Violy súvisela s vyčíňaním sériového páchateľa. „Nemáme informácie o počte zvýšených útokov voči obyvateľom Bratislavy, nemáme informácie o zvýšenom počte incidentov,“ zdôrazňuje polícia a opakuje, že od smrti Violy nedošlo v Bratislave k žiadnej vražde alebo zabitiu.

„Ak bolo aj nájdené nejaké telo, išlo o prípad, keď k smrti nedošlo cudzím zavineným, teda druhou osobou,“ prízvukuje polícia.

Poplašné správy z ČR

„Asi najobludnejšie prepojenie smrti Violy a dezinformácií predviedlo české konto na Facebooku pod názvom "Andréa Komárková“. Vo svojom príspevku uvádza nepravdivé informácie rozsahu zranení mŕtvej ženy a už len takouto samotnou publikáciou neskutočne ubližuje pozostalej rodine. Pomyselným vrcholom je prepojenie tejto strašnej udalosti s migráciou a nutnosťou uzatvorenia hraníc," popisuje hoax polícia.

Polícia pripomína, že po vzhliadnutí ďalších príspevkov spomínaného konta je možné konštatovať, že ide o nebezpečný, propagandistický a dezinformačný účet plný nenávisti.

„Denne je schopný vyprodukovať niekoľko desiatok statusov pre takmer 3-tisíc priateľov a ďalšie stovky sledovateľov. Z hľadiska tohto počtu je nebezpečným manipulačným nástrojom,“ dodáva polícia s tým, že informácie poskytne českej polícii.

Polícia SR denne zbiera statusy, ktoré šíria dezinformácie a paniku medzi obyvateľmi Bratislavy a posúva ich kriminalistom, ktorí situáciu analyzujú. „V tomto prípade autorom takýchto statusov môže hroziť basa na až dva roky,“ opakuje polícia.

Polícia vyzýva ľudí, aby jej do správ posielali dezinformácie súvisiace s touto témou a to najlepšie tie, z ktorých bude zrejmé určiť ich autorov, a hlavne ich pôvodcov. „Davová psychóza, hystéria a panika môže mať obzvlášť pri tejto téme fatálne následky a nie je vylúčené, že na autorov týchto statusov by sa mohli vzťahovať aj ďalšie paragrafy a možné väzobné tresty,“ dvíha prst polícia.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Hoaxy o mŕtvych ženách v Bratislave
11
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie